Łódzka filmówka udostępnia za darmo online filmy Wajdy, Polańskiego i innych znanych twórców!
Brak legalnego dostępu do dzieł wybitnych twórców filmowych to istotny problem współczesnych czasów. Nie wszystko możemy z łatwością obejrzeć online, zwłaszcza rodzime filmy nie są na wyciągnięcie ręki. Pracownicy Szkoły Filmowej w Łodzi postanowili zmienić ten stan rzeczy (być może będzie to lekcja dla polskich producentów obsesyjnie walczących z internautami w obronie swoich praw autorskich) i rozpoczęli udostępnianie etiud i filmów swoich studentów, począwszy od 1949 roku.
Pomysłodawcy Archiwum Szkoły Filmowej w Łodzi to prof. Maciej Drygas, dr hab. Katarzyna Mąka-Malatyńska, a także Agata Golańska i Monika Sarwińska.
Celem jest przede wszystkim zaprezentowanie zapomnianych obrazów najwybitniejszych polskich twórców. Równie ważne jest pokazanie od czego zaczynali i jak zmieniały się ich strategie twórcze.
Obserwowanie rozwoju artystów, którzy zapisali się w historii polskiego filmu może być atrakcyjne nie tylko dla filmoznawców, ale i wszystkich, którzy lubią obcować z dobrym filmem.
Szkoła Filmowa w Łodzi realizuje rozmaite projekty, które niejednokrotnie zostały dostrzeżone daleko poza Polską. Dowód na to, że działalność Szkoły i jej absolwentów jest wysoko ceniona, stanowi chociażby umieszczenie naszej filmówki na liście 15 najbardziej prestiżowych szkół na świecie w rankingu „Hollywod Reporter”.
Projekt digitalizacji dorobku absolwentów to krok w dobrym kierunku – udostępnienie widzom i przyszłym studentom prac mistrzów wpłynie między innymi na zwiększenie dostępności zapomnianych dzieł.