Lublin ma swoją grę planszową
W tym tygodniu planszówkę po raz pierwszy pokazano mieszkańcom Lublina. Głównym zadaniem graczy jest rozbudowa miasta i stawianie kolejnych budynków. Całość polega na dostawianiu kolejnych kafelków z wizerunkami poszczególnych gmachów, do tych już umieszczonych na początku gry. Zaczynamy więc od momentu, gdy Lublin otrzymał prawa miejskie – roku 1317 i lubelskiego Rynku. Wokół niego musimy dostawiać kolejne budynki.
– Gra podzielona jest na siedem rund. W każdej z nich stawiamy budynki, które powstały na przestrzeni 100 lat – tłumaczy Michał Sieńko, jeden z pomysłodawców i twórców planszówki.
Tym sposobem przechodzimy przez siedem wieków historii Lublina, poznając nie tylko jego różnorodną architekturę, ale także historię i ważne postacie związane z miastem. Same budowle podzielone są na kilka kategorii – sakralne, kulturalne czy użytku publicznego. W związku z tym będziemy mogli podczas rozgrywki zbudować Kościół Farny, po którym został jedynie plac z odwzorowanymi fundamentami, Trybunał Koronny czy Kamienicę Poetów. Pojawiły się również konstrukcje z XX i XXI wieku, jak nieistniejące już, legendarne Kino Kosmos czy otwarte w ubiegłym roku Centrum Spotkania Kultur.
W trakcie zabawy i stawiania kolejnych architektonicznych perełek Lublina zdobywamy punkty. Każdy gmach ma przypisaną indywidualną wartość punktową. W sumie w grze występują 74 różne budynki nawiązujące do historii i specyfiki miasta.
Twórcami zabawy są Adam Kwapiński i Michał Sieńko. Gra ma charakter niekomercyjny, co oznacza, że nie jest planowana jej sprzedaż. Jak dotąd trafiła do lubelskich szkół i przedszkoli. Jedynym sposobem na to, aby stać się posiadaczem jednego z egzemplarzy jest wzięcie udziału w konkursach przygotowanych przez Fundację Ruchu Solidarności Rodzin, która stoi za wydawnictwem.