Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ludziki LEGO jako bohaterowie znanych obrazów lub ikony popkultury? Czemu nie!

Włoski artysta Stefano Bolcato postanowił udowodnić, że klocki LEGO mogą być sztuką. Zagościły więc na jego obrazach olejnych.
.get_the_title().

Choć nowoczesne technologie szturmem podbijają rynek zabawek dla dzieci, to pozycja klocków LEGO raczej nie jest zagrożona. Firma zresztą stale poszerza swoją ofertę o nowe, coraz to bardziej wymyślne zestawy i modele do złożenia. To z kolei sprawia, że dorośli także biorą udział w tej zabawie i czasem z niej już nie wyrastają.

Tak było w przypadku malarza Stefano Bolcato, który postanowił swoją miłość do LEGO przelać na płótno.

Stefana Bolcato/Andy Warhol

Kiedy byłem mały, klocki LEGO były moją ulubioną zabawką. Fascynacja nimi trwa nadal. To taki relikt przeszłości, który przemyciłem do mojego dorosłego życia – komentuje Bolcato dla MyModernMet.com. – Któregoś razu zacząłem się zastanawiać, co by było, gdyby figurki LEGO były bardziej charakterne, a swoim wyglądem mogły opowiadać przekonująco jakąś historię. W ten sposób powstała seria obrazów o nazwie „People”.

Stefano Bolcato/Antonio Polaiuollo
Steafno Bolcato/Leonardo da Vinci

Początkowo artysta malował obrazy przedstawiające figurki LEGO bez wyszukanego kontekstu.

W 2016 roku Muzeum Archeologiczne w Salerno zgłosiło się do niego z propozycją współpracy. Wpadło na pomysł stworzenia prac, które zdołają zainteresować sztuką również dzieci i młodzież.

Tak właśnie powstały płótna, na których ludziki z plastiku wcielają się w bohaterów znanych obrazów. Bolcato sięgnął zarówno po klasyki autorstwa Botticellego i Leonarda da Vinci, jak i po sztukę bardziej współczesną, czyli prace Andy’ego Warhola.

Stefano Bolcato/Frida Kahlo
Stefano Bolcato/Piero della Francesca
Stefano Bolcato/Antonio Botticelli
Stefano Bolacto/ Piero della Francesca

Okazuje się, że ludziki LEGO, którym zwykle trudno jest przypisać jakiekolwiek cechy osobowości, w roli postaci ze słynnych obrazów wypadają zdumiewająco dobrze!

Więcej prac artysty znajdziecie na jego stronie internetowej.

Grafiki użyte w tekście: Stefano Bolcato
Tekst: KD

TU I TERAZ