Ludziki LEGO jako bohaterowie znanych obrazów lub ikony popkultury? Czemu nie!

Włoski artysta Stefano Bolcato postanowił udowodnić, że klocki LEGO mogą być sztuką. Zagościły więc na jego obrazach olejnych.
.get_the_title().

Choć nowoczesne technologie szturmem podbijają rynek zabawek dla dzieci, to pozycja klocków LEGO raczej nie jest zagrożona. Firma zresztą stale poszerza swoją ofertę o nowe, coraz to bardziej wymyślne zestawy i modele do złożenia. To z kolei sprawia, że dorośli także biorą udział w tej zabawie i czasem z niej już nie wyrastają.

Tak było w przypadku malarza Stefano Bolcato, który postanowił swoją miłość do LEGO przelać na płótno.

Stefana Bolcato/Andy Warhol

Kiedy byłem mały, klocki LEGO były moją ulubioną zabawką. Fascynacja nimi trwa nadal. To taki relikt przeszłości, który przemyciłem do mojego dorosłego życia – komentuje Bolcato dla MyModernMet.com. – Któregoś razu zacząłem się zastanawiać, co by było, gdyby figurki LEGO były bardziej charakterne, a swoim wyglądem mogły opowiadać przekonująco jakąś historię. W ten sposób powstała seria obrazów o nazwie „People”.

Stefano Bolcato/Antonio Polaiuollo
Steafno Bolcato/Leonardo da Vinci

Początkowo artysta malował obrazy przedstawiające figurki LEGO bez wyszukanego kontekstu.

W 2016 roku Muzeum Archeologiczne w Salerno zgłosiło się do niego z propozycją współpracy. Wpadło na pomysł stworzenia prac, które zdołają zainteresować sztuką również dzieci i młodzież.

Tak właśnie powstały płótna, na których ludziki z plastiku wcielają się w bohaterów znanych obrazów. Bolcato sięgnął zarówno po klasyki autorstwa Botticellego i Leonarda da Vinci, jak i po sztukę bardziej współczesną, czyli prace Andy’ego Warhola.

Stefano Bolcato/Frida Kahlo
Stefano Bolcato/Piero della Francesca
Stefano Bolcato/Antonio Botticelli
Stefano Bolacto/ Piero della Francesca

Okazuje się, że ludziki LEGO, którym zwykle trudno jest przypisać jakiekolwiek cechy osobowości, w roli postaci ze słynnych obrazów wypadają zdumiewająco dobrze!

Więcej prac artysty znajdziecie na jego stronie internetowej.

Grafiki użyte w tekście: Stefano Bolcato
Tekst: KD

TU I TERAZ