Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ludzkość ma półtora roku, by uniknąć katastrofalnych zmian klimatu

Zdaniem sekretarza generalnego ONZ rok 2020 będzie punktem zwrotnym w transformacji klimatu na Ziemi. Jeśli nie uda nam się jej powstrzymać, zmiany będą nieodwracalne, a skutki katastrofalne.
.get_the_title().

Zmiana klimatu jest najważniejszym problemem naszych czasów, przed nami przełomowy moment. Stoimy w obliczu bezpośredniego zagrożenia. Jeśli ludzkość nie podejmie zdecydowanych kroków do 2020 roku, w przyszłości nie uda nam się uniknąć zasadniczych zmian klimatu. Zmian, które będą katastrofalne w skutkach zarówno dla człowieka, jak i wszystkich naturalnych systemów, które go wspierają – takim dramatycznym apelem rozpoczął swoje przemówienie wygłoszone w siedzibie ONZ w Nowym Jorku szef organizacji, António Guterres.

Temu, że globalne ocieplenie wpływa na nas bezpośrednio już chyba nikt nie będzie próbował zaprzeczać.

Pokolenie trzydziestolatków pamięta zimy, których ich dzieci nigdy nie doświadczą. Globalne zmiany klimatyczne to nie tylko powolne znikanie śniegu, ale i coraz dotkliwsze fale upałów, pożary, burze i powodzie, które trwają dłużej i rozprzestrzeniają się dalej.

Każdego roku kataklizmy pochłaniają coraz więcej ofiar, pozostawiając coraz dotkliwsze zniszczenia. Przemiany dokonują się na oczach jednego pokolenia, przyspieszając w postępie geometrycznym. By zapobiec wymknięciu się sytuacji spod kontroli, w 2015 roku na konferencji klimatycznej w Paryżu 195 krajów przyjęło wiążące prawnie porozumienie dotyczące przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Było to ukoronowanie pierwszego w historii światowego kompromisu w kwestii zapobiegania zmianom klimatycznym.

W porozumieniu określono ogólnoświatowy plan działania, który miał ograniczać globalne ocieplenie do wartości poniżej 2°C od temperatury sprzed epoki przemysłowej. Według naukowców wyznaczony cel nie stanowił optimum, lecz niezbędne do przetrwania minimum. Rok po ratyfikacji o planowanym wycofaniu z porozumienia poinformował Prezydent Trump, twierdząc, że zaszkodzi ono wzrostowi gospodarczemu Stanów Zjednoczonych. Według Trumpa ograniczenia te są zabójcze dla miejsc pracy oraz dyskryminują pracowników i podatników amerykańskich. Zgodnie z traktatem, by odstąpić od porozumienia, kraje muszą odczekać trzy lata, co oznacza, że ​​ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przestaną obowiązywać Stany Zjednoczone w 2020 roku. Ponieważ – obok chińskiej – amerykańska gospodarka ma fundamentalny i krytyczny wpływ na globalny poziom emisji gazów cieplarnianych, rok 2020 Guterres uznał punkt zwrotny dla nieodwracalnej zmiany klimatu na świecie.

W swoim apelu do polityków, ludzi biznesu, naukowców i społeczeństw całego świata Guterres odniósł się także bezpośrednio do twierdzeń Trumpa oraz innych polityków, którzy uważają, że walka ze zmianami klimatycznymi zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu i nazwał ich argumenty „bzdurami”. – W ostatnim dziesięcioleciu ekstremalne warunki pogodowe i zdrowotny wpływ spalania paliw kopalnych kosztują amerykańską gospodarkę co najmniej 240 miliardów dolarów rocznie. W najbliższej dekadzie koszt ten wzrośnie o kolejne 50 procent. Do 2030 roku utrata produktywności spowodowana przez ocieplenie naszej planety może kosztować światową gospodarkę 2 biliony dolarów. – powiedział. Guterres odniósł się również do argumentu Trumpa dotyczącego miejsc pracy, przytaczając ekonomiczne korzyści polityki handlowej przyjaznej dla klimatu. – Miejsca pracy związane z odnawialnymi źródłami energii przewyższają obecnie te, które tworzy przemysł paliw kopalnych, o który Trump tak silnie zabiega, obiecując przywrócenie miejsc pracy w sektorze węglowym i gazowym – powiedział.

Zdaniem Guterresa urzeczywistnia się to, przed czym od dekad przestrzegali nas naukowcy. Oceany umierają, dwutlenek węgla zubaża pożywienie. Będzie nam coraz trudniej pozyskiwać wartościowy pokarm. To pociągnie za sobą migracje, a efektem walki o przetrwanie będą konflikty.

Czy jest jakaś nadzieja na powstrzymanie niekontrolowanych zmian klimatycznych w ciągu najbliższego półtora roku? Według Kathie Dello, zastępcy dyrektora Instytutu Badań nad Zmianami Klimatu w Oregonie, rok 2020 nie jest sztywnym terminem na dokonanie wszystkich zmian, ale podkreśla pilny charakter tego problemu i oznacza, że aby zdążyć musimy zacząć działać już dziś. Konieczne są zmiany w tym jak hodujemy żywność, przemieszczamy się czy ogrzewamy swoje domy. To trudne, ale nie niemożliwe.

Tekst: Aleksandra van den Born

TU I TERAZ