Manekin z kobiecą klatką piersiową ma służyć do nauki masażu serca u kobiet. Póki co kobiety otrzymują taką pomoc rzadziej niż mężczyźni
Wynalazek powstał w odpowiedzi na wyniki badań, z których jasno wynika, że świadkowie niepokojącego zdarzenia dużo bardziej niechętnie wykonują masaż serca, gdy mają do czynienia z kobietą – aż o aż 27 proc. rzadziej niż w wypadku mężczyzn.
Wynika to z braku wiedzy na temat tego, jak go właściwie przeprowadzić oraz pewnego rodzaju wstydu, skrępowania czy obawy przed dotknięciem kobiety w niewłaściwy sposób.
Wszystkie ćwiczenia wykonywane czy to na lekcjach WOS-u w szkołach, czy na specjalnych kursach udzielania pierwszej pomocy, odbywają się z użyciem manekinów o męskiej, płaskiej klatce piersiowej. W sytuacji awaryjnej świadkowie przyznają, że nie są pewni, jak właściwie ułożyć ręce na ciele kobiety, żeby jej pomóc.
Według statystyk zawały serca najczęściej występują u mężczyzn w wieku 60-70 lat.
Równolegle jednak lekarze zaczęli odnotowywać coraz więcej przypadków u kobiet i to w młodym wieku.
W ciągu ostatnich dwóch dekad ich ilość wzrosła o 10 proc. Pisaliśmy o tym szerzej tutaj, wspominając, że profilaktyka w tym zakresie mocno kuleje. Teraz okazuje się, że kobiety przechodzące zawał serca mają też mniejsze szanse na otrzymanie odpowiedniej pomocy od przypadkowych osób w miejscy publicznym.
Womanikin to pomysł nowojorskiej agencji JOAN Creative i organizacji United State of Woman. To właśnie jej działaczki podkreślają potrzebę normalizacji udzielania tego typu pierwszej pomocy u osób posiadających piersi.
„Pora zaktualizować proces edukacji w zakresie pierwszej pomocy, sprawić byśmy byli gotowi wykonać masaż serca nie tylko na męskim torsie” – czytamy na instagramowym koncie organizacji.
Pomysłodawcy tego projektu mają nadzieję, że do końca 2020 roku będzie on w użyciu w większości szkół i kursów pierwszej pomocy. Zaznaczają, że postawili na funkcjonalność i uniwersalność tego produktu tak, by mógł zostać włączony do procesów szkolenia natychmiast i nie wiązał się z dużymi kosztami.
W internecie dostępne są też wykrojniki i instrukcje, jak można samemu wykonać tego typu nakładkę na męską wersję manekina.
Joan Creative i USOW cieszą się, że Womanikin już na etapie dystrybucji spotyka się z dużym zainteresowaniem różnych organizacji, służb medycznych i społeczeństwa. Pomysłodawcy chcieliby bowiem, żeby nie tylko służył on nauce i oswajaniu się z opcją wykonania masażu serca u kobiet, ale również był przyczynkiem szerszej dyskusji na temat tego problemu i odpowiedniej profilaktyki działań. Przede wszystkim ma jednak szerzyć świadomość tego, że kiedy jesteśmy świadkiem zawału serca, nasza szybka i sprawna reakcja jest kluczowa i może uratować komuś życie.
Zdjęcie główne: Womainikin.com
Tekst: Kinga Dembińska