Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Manekin z kobiecą klatką piersiową ma służyć do nauki masażu serca u kobiet. Póki co kobiety otrzymują taką pomoc rzadziej niż mężczyźni

Womanikin, bo tak się nazywa projekt pokrowca nakładanego na standardowo do tej pory używane manekiny na zajęciach z pierwszej pomocy, może być wynalazkiem, który przyczyni się do uratowania życia wielu kobiet.
.get_the_title().

Wynalazek powstał w odpowiedzi na wyniki badań, z których jasno wynika, że świadkowie niepokojącego zdarzenia dużo bardziej niechętnie wykonują masaż serca, gdy mają do czynienia z kobietą – aż o aż 27 proc. rzadziej niż w wypadku mężczyzn.

Wynika to z braku wiedzy na temat tego, jak go właściwie przeprowadzić oraz pewnego rodzaju wstydu, skrępowania czy obawy przed dotknięciem kobiety w niewłaściwy sposób.

Wszystkie ćwiczenia wykonywane czy to na lekcjach WOS-u w szkołach, czy na specjalnych kursach udzielania pierwszej pomocy, odbywają się z użyciem manekinów o męskiej, płaskiej klatce piersiowej. W sytuacji awaryjnej świadkowie przyznają, że nie są pewni, jak właściwie ułożyć ręce na ciele kobiety, żeby jej pomóc.

Według statystyk zawały serca najczęściej występują u mężczyzn w wieku 60-70 lat.

Równolegle jednak lekarze zaczęli odnotowywać coraz więcej przypadków u kobiet i to w młodym wieku.

W ciągu ostatnich dwóch dekad ich ilość wzrosła o 10 proc. Pisaliśmy o tym szerzej tutaj, wspominając, że profilaktyka w tym zakresie mocno kuleje. Teraz okazuje się, że kobiety przechodzące zawał serca mają też mniejsze szanse na otrzymanie odpowiedniej pomocy od przypadkowych osób w miejscy publicznym.

Womanikin to pomysł nowojorskiej agencji JOAN Creative i organizacji United State of Woman. To właśnie jej działaczki podkreślają potrzebę normalizacji udzielania tego typu pierwszej pomocy u osób posiadających piersi.

„Pora zaktualizować proces edukacji w zakresie pierwszej pomocy, sprawić byśmy byli gotowi wykonać masaż serca nie tylko na męskim torsie” – czytamy na instagramowym koncie organizacji.

Womanikin.org

Pomysłodawcy tego projektu mają nadzieję, że do końca 2020 roku będzie on w użyciu w większości szkół i kursów pierwszej pomocy. Zaznaczają, że postawili na funkcjonalność i uniwersalność tego produktu tak, by mógł zostać włączony do procesów szkolenia natychmiast i nie wiązał się z dużymi kosztami.

W internecie dostępne są też wykrojniki i instrukcje, jak można samemu wykonać tego typu nakładkę na męską wersję manekina.

Joan Creative i USOW cieszą się, że Womanikin już na etapie dystrybucji spotyka się z dużym zainteresowaniem różnych organizacji, służb medycznych i społeczeństwa. Pomysłodawcy chcieliby bowiem, żeby nie tylko służył on nauce i oswajaniu się z opcją wykonania masażu serca u kobiet, ale również był przyczynkiem szerszej dyskusji na temat tego problemu i odpowiedniej profilaktyki działań. Przede wszystkim ma jednak szerzyć świadomość tego, że kiedy jesteśmy świadkiem zawału serca, nasza szybka i sprawna reakcja jest kluczowa i może uratować komuś życie.

Zdjęcie główne: Womainikin.com
Tekst: Kinga Dembińska

TU I TERAZ