Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Językoznawcy wybrali „młodzieżowe słowo roku 2017”

Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN wraz z Instytutem Języka Polskiego UW i serwisem miejski.pl rozstrzygnął plebiscyt na „młodzieżowe słowo roku 2017”. Najwięcej głosów otrzymał „sztos”, jednak zwycięzcą został zupełnie inny wyraz.
.get_the_title().

Młodzieżowy slang zmienia się dynamicznie, a w dobie powszechnego dostępu do internetu pewne określenia stają się popularne w całym kraju i nie ograniczają się tylko do określonych regionów. Wpływ języka używanego online dostrzegalny jest w szczególności w werdykcie Słownika Języka Polskiego PWN, który przeprowadził konkurs na najpopularniejsze słowo używane przez młodych w 2017 roku. Wzięło w nim udział 5 tys. osób – najwięcej głosów otrzymał „sztos” (417), jednak ten rzeczownik wygrał już w zeszłorocznym plebiscycie, więc zgodnie z zasadami nie mógł zostać młodzieżowym słowem roku 2017. Wyróżnienia tego nie otrzymał również drugi na liście (269 głosów) „dwudzionek” – neologizm, który ma zastąpić weekend. Według redakcji SJP dwudzionek to słabo akceptowany purystyczny pomysł, wyśmiewany już przez Juliana Tuwima, który uważał, że weekendu niczym zastępować nie trzeba.

Młodzieżowym słowem roku 2017 został więc trzeci na tej liście (227 głosów) wyraz „XD”, zapisywany także jako „iksde”.

Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003 (pierwszy wpis w słowniku slangu Urban Dictionary) – piszą językoznawcy.

SJP wybrało także najciekawszy neologizm i najciekawszą metaforę (tutaj nie decydowała liczba zgłoszeń). Największe wrażenie na językoznawcach zrobiła „smartwica” (lub „smartfica”), czyli określenie chorobliwego uzależenienia od smartfona. Zwrócono uwagę także na „odjaniepawlić/odjaniepawlać” w znaczeniu „zdarzyć się niespodziewanie”. Ten czasownik jest używany powszechnie nie jako bluźnierstwo czy wyraz antykościelnej fobii, lecz raczej naturalna reakcja na wszechobecny w przestrzeni publicznej zewnętrzny kult. Młodzież i slang młodzieżowy reagują buntem na różne narzucane publicznie narracje: prawicowe i lewicowe, religijne i liberalne – możemy przeczytać w uzasadnieniu.

Jeżeli chodzi o metafory leksykalne (neosemantyzmy) wyróżniono rzeczownik „pocisk” i czasownik „pocisnąć kogoś” (oznaczający oczywiście ciętą ripostę).

Poza wymienionymi wyrazami SJP zwróciło także uwagę na skrótowiec „RIGCZ” („rozum i godność człowieka”, nawiązujący do memów z Janem Pawłem II), a także rodzinę wyrazów z rdzeniem „ogar” („nieogar”, „ogarniać”), które znalazły się poza podium głosowania.

Plebiscyt SJP został przeprowadzony wspólnie z Instytutem Języka Polskiego UW oraz słownikiem miejski.pl.

TU I TERAZ