Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

MySanctions, czyli nałóż własne sankcje na Rosję

Choć wprowadzone zostały sankcje, w ciągu pierwszych sześciu tygodni wojny Rosji z Ukrainą kraje Unii Europejskiej kupiły rosyjskie paliwa kopalne warte... 18 mld euro.
.get_the_title().

Kampania MySanctions, która właśnie wystartowała pod patronatem IAA Polska, jest oddolną inicjatywą ekspertów energetycznych, osób, które zajmują się zieloną transformacją, strategów, a także ludzi reklamy i mediów. Twórcy kampanii zauważyli, że choć wprowadzono sankcje, w ciągu pierwszych sześciu tygodni wojny Rosji z Ukrainą kraje Unii Europejskiej kupiły od Rosji paliwa kopalne warte aż 18 mld euro.

Za tę kwotę Rosja mogłaby kupić na przykład 5 tys. czołgów T-14 Armata – a to oznacza, że chcąc nie chcąc wciąż dokładamy się do wojny.

I do cierpienia naszej planety, bo przecież węgiel, gaz i ropa napędzają kryzys klimatyczny. Na stronie MySanctions.com znajdziecie licznik, który pokazuje, ile euro od 24 lutego tego roku, czyli od wybuchu wojny w Ukrainie, państwa Unii Europejskiej wydały na paliwa kopalne z Rosji. Jak się do tego nie dokładać? Nakładając własne sankcje – przekonują autorzy kampanii i podają kilkanaście sposobów, które opracowali wraz z ekspertami do spraw energii.

Okazuje się, że samodzielne nałożenie sankcji może być naprawdę proste.

Wystarczy raz w tygodniu zrezygnować z samochodu, brać krótszy prysznic, wybrać schody zamiast windy albo… nie wyprasować ubrań.

Są też inne metody: można zainwestować w żarówki LED, wybrać pociąg zamiast samolotu, otworzyć okno, a nie korzystać z klimatyzacji, nie używać ciepłej wody, jeśli nie jest to konieczne, pracować z domu (oczywiście jeśli to możliwe), kupować lokalne i ekologiczne produkty lub załadować pralkę i zmywarkę do pełna. Więcej sposobów znajdziecie na stronie kampanii MySanctions. Możecie przyłączyć się do akcji, wybierając dowolne podpunkty z listy. Dzięki temu przyczynicie się do tego, że spadnie zapotrzebowanie na paliwa kopalne z Rosji i zmniejszy się emisja dwutlenku węgla. Na dłuższą metę są to też rozwiązania dobre dla naszego zdrowia i takie, za które podziękuje i portfel.

Ale oczywiście indywidualne sankcje to nie wszystko – potrzebne jest też działanie państw.

Dziś zatwierdzony został piąty pakiet unijnych sankcji na Rosję, wśród których znalazło się embargo na węgiel.

Zakaz zakupu i importu węgla oraz innych paliw kopalnych, które pochodzą z Rosji lub są z niej eksportowane, wejdzie w życie za cztery miesiące, czyli na początku sierpnia. Jak szacuje Komisja Europejska, wartość embarga na sam węgiel wynosić będzie 4 mld euro rocznie.

Zdjęcie główne: MySanctions.com
Tekst: NS

TU I TERAZ