Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najbogatsi Norwegowie masowo opuszczają kraj po podniesieniu podatków

Rekordowa liczba bardzo bogatych Norwegów postanowiła opuścić ojczyznę i przenieść się do krajów, w których obowiązują niższe podatki.
.get_the_title().

Centrolewicowy rząd podwyższył podatek od majątku dla najbogatszych obywateli o 1,1 proc. Okazuje się, że efekt jest odwrotny do zamierzonego. Według informacji gazety Dagens Naeringsliv w 2022 roku Norwegię opuściło ponad 30 miliarderów i multimilionerów. To więcej niż całkowita liczba superbogaczy, którzy opuścili kraj w ciągu ostatnich 13 lat.

Szacuje się, że jeżeli w tym roku kolejni najbogatsi również podejmą decyzję o wyjeździe, rząd straci dodatkowe dziesiątki milionów wpływów z podatków.

Popularnym kierunkiem wśród norweskich miliarderów jest Szwajcaria, w której podatki są znacznie niższe. Postanowił się tam przenieść na przykład potentat przemysłowy Kjell Inge Røkke. Jego nowym domem jest włoskojęzyczne Lugano, z którego jest rzut beretem do jeziora Como i Mediolanu.

64-letni Røkke jest czwartym najbogatszym Norwegiem. Jego majątek szacuje się na około 19,6 mld koron norweskich (1,8 mld euro). Obliczono, że decyzja miliardera o wyprowadzce będzie kosztować Norwegię około 175 mln koron norweskich (15 mln euro) – tyle kraj straci z rocznych podatków tylko jednej osoby.

W zeszłym roku Røkke był najbardziej opodatkowaną osobą w kraju. Norweski magazyn obliczył, że od 2008 roku zapłacił około 1,5 mld koron norweskich podatku.

Shalev Cohen/Unsplash

Biznesmen zdecydował się na wyjazd po stosunkowo niewielkim wzroście podatków obejmujących najbogatszych ludzi w kraju, którzy płacą podatki majątkowe zarówno w wymiarze lokalnym, jak i stanowym. Obejmuje to podatek komunalny w wysokości 0,7 proc. od aktywów przekraczających 1,7 mln koron dla osób fizycznych lub 3,4 mln koron dla par. Istnieje również państwowa stawka podatku majątkowego w wysokości 0,3 proc. od aktywów powyżej 1,7 mln koron. W listopadzie rząd podniósł stawkę państwową do 0,4 proc. dla aktywów powyżej 20 mln koron dla osób fizycznych i 40 mln koron dla par, a maksymalną stawkę podatku majątkowego do 1,1 proc.

Emerytowany profesor Ole Gjems-Onstad szacuje, że ci, którzy opuścili kraj, mieli łączną fortunę o wartości co najmniej 600 mld koron (53 mld euro).

Moim zdaniem to trochę jak Brexit. […] Niektórzy politycy obwiniają zamożnych ludzi o przeprowadzkę, ale myślę, że wielu zwykłym ludziom po prostu nie podoba się, że nasi najlepsi inwestorzy odchodzą – powiedział Gjems-Onstad. Sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Erlend Grimstad ma nadzieję, że bogaci Norwegowie wrócą. – Jeśli odniosłeś sukces i wzbogaciłeś się w Norwegii, mamy nadzieję, że zostaniesz i będziesz nadal uczestniczył w norweskim społeczeństwie. […] Model norweski polega na tym, że każdy powinien wnosić wkład stosownie do możliwości, a zatem ci, którzy mają większą zdolność do płacenia podatków, powinni płacić trochę więcej – mówi.

Tekst: AC
Zdjęcie: Bit Cloud/Unsplash

TU I TERAZ