Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze polskie filmy, które trwają pół godziny. Startuje głośny przegląd

W programie „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, „Amerykański sen” oraz „60 kilo niczego".
.get_the_title().

Od dzisiaj w kinach w całej Polsce (a wcześniej przedpremierowo w Poznaniu i w Krakowie) możemy oglądać przegląd najlepszych polskich filmów krótkometrażowych, które były prezentowane oraz nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych. W ramach projektu „Najlepsze polskie 30′” w 2018 roku będziemy mieli okazję zobaczyć aż cztery zestawy filmów. Na pierwszy ogień poszły „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, „Amerykański sen” Marka Skrzecza oraz „60 kilo niczego” Pawła Domalewskiego. Wszystkie prezentowane filmy powstały w ramach programu „30 Minut”, którego celem jest umożliwienie młodym filmowcom debiutu fabularnego w profesjonalnych warunkach.

W programie:

Najpiękniejsze fajerwerki ever/The Best Fireworks Ever

reż. Aleksandra Terpińska | Polska 2017 | 28 min.

Film, w którym zobaczyć możemy m.in. Justynę Wasilewską opowiada jeden dzień z życia trójki przyjaciół, którzy w obliczu fikcyjnego konfliktu zbrojnego w ich kraju muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość. Otrzymał nagrodę Grand Prix Canal+ i Grand Rail d’Or w Cannes oraz nagrodę specjalną za „Najodważniejsze Spojrzenie” w Gdyni.

Amerykański Sen/ American Dream by Marek Skrzecz
reż. Marek Skrzecz | Polska 2016 | 26 min.

To historia nastoletniego chłopca, który chce spełnić swoje marzenia i zostać zapaśnikiem amerykańskiego wrestlingu. Akcja filmu toczy się w Głuchołazach – niewielkim miasteczku, które w latach dziewięćdziesiątych tętniło życiem, a obecnie wymiera. Film zdobył Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2017 roku.

60 kilo niczego / 60 Kilos of Nothing
reż. Piotr Domalewski | Polska 2017 | 27 min.

Krótkometrażowy film reżysera „Cichej Nocy” opowiada historię Krzysztofa, który rozpoczyna pracę na stanowisku kierownika w kopalni. Bohater nie odnajduje się w środowisku pracowników fizycznych, a nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z pracowników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Film został nagrodzony w w 2017 roku Gdyni za najlepsze zdjęcia.

TU I TERAZ