Największa prowokatorka popkultury obchodzi 60. urodziny

Celebration! Królowa popu obchodzi 60. urodziny! Madonna to artystka kompletna, która w swojej karierze osiągnęła wszystko. Jednak jej dorobek to nie tylko ponad 300 mln sprzedanych płyt i niezagrożone miejsce w panteonie największych gwiazd w historii muzyki. To także ogromny wpływ, jaki wywarła na popkulturę. Serio. Naprawdę ogromny.
.get_the_title().

Bitch I’m Madonna

Madonna, znana ze swojego wyzywającego, zmysłowego, swobodnego i kontrowersyjnego stylu, w ciągu trwającej ponad trzy dekady kariery zyskała tytuł największej skandalistki i prowokatorki w historii muzyki popularnej. Swoim niepokornym wizerunkiem zaatakowała z zaskoczenia, na zawsze zmieniając oblicze gatunku. Wykorzystała do tego skandal, szok, kontrowersję i epatowanie seksualnością. Na albumach „Like a Virgin” i „Erotica” tą ostatnią wysunęła na pierwszy plan, walcząc jednocześnie z podwójnym standardem, który mężczyźnie pozwala wyrażać swoją seksualność, a kobiecie każe ją tłumić.

Wyzwolenie, którego od zawsze jest orędowniczką, w oczywisty sposób wpływa na miliony kobiet na całym świecie, ale miało też niebagatelne znaczenie dla branży muzycznej.

Wokalistki sprzed „ery Madonny” były właściwie niezauważalne, mało wyraziste, skromne, ułożone i trzymające się konwenansów. Ona wprowadziła na scenę niegrzeczny wizerunek kobiety, która doskonale wie, czego chce oraz ma świadomość tego, jakie są jej atuty. To dzięki niej wiele artystek jest w stanie odkrywać seksualność, dziewczęcą moc i niezależność w swojej muzyce. Bez niej prawdopodobnie nigdy nie powstałyby „Dirty” Christiny Aguilery, „Toxic” Britney Spears czy „Rude Boy” Rihanny. Czy tak samo wyglądałaby kariera Lady Gagi albo Nicki Minaj?

Rewolucja seksualna i inne

Siła, niezależność, seksualność, odmienność… Lista rzeczy, z którymi dziś kojarzy nam się kariera Madonny jest naprawdę długa. Królowa popu, dzięki swojej twórczej ekspresji wyzwoliła kobiety i utorowała im drogę do nieskrępowanego bycia sobą. Cała jej obecność w przestrzeni publicznej, od momentu debiutu do dziś, zdaje się krzyczeć: chcesz pokazać swoje ciało? Zrób to! Masz ochotę powiedzieć o tym, co cię boli? Nie krępuj się! Mówią ci, że jesteś za stara? Pieprzyć to! Wszystko, co robiła i nadal robi, w tym szczególnie obszar dotyczący wyzwolenia seksualności spod jarzma tabu, miało niebagatelne znaczenie dla rozwoju i popularyzacji ruchów feministycznych na całym świecie. A zapoczątkowana przez nią rewolucja seksualna to jedno z najważniejszych wydarzeń o znaczeniu społecznym.

Używając kontrowersji i wykorzystując swoją seksualność, przesuwa granice, by umacniać wolność innych kobiet i osób LGBTQ do wyrażania siebie.

Madonna w trakcie całej swojej kariery walczy z seksizmem, rasizmem, homofobią i wykluczeniem. Zmarginalizowane grupy zawsze mają pierwszeństwo we wszystkich obszarach działalności, które realizuje (np. od lat otacza się wielokulturową grupą współpracowników). Aktywnie działa na rzecz chorych na AIDS oraz wspiera społeczność LGBTQ. Siłą swojego zasięgu oddziaływania zwraca uwagę całego świata na problem głodu oraz kwestię zanieczyszczenia środowiska.

Królowa odrodzenia

Myśląc o Madonnie, zaraz po przypomnieniu sobie jej największych hitów, wyobrażamy sobie ikonę stylu rzucającą wyzwanie wszelkim konwencjom dotyczącym mody. Wokalistka często nazywana jest królową odrodzenia, bo lubi bawić się stylem, a jej wizerunek najlepiej pokazuje, co to znaczy przejść całkowitą przemianę. Nosiła wszystko: gorsety, koronkowe rękawiczki, krzyże, bieliznę jako odzież wierzchnią, lateks, zwiewne sukienki, kombinezony, T-shirty, mnóstwo biżuterii, krwistoczerwone usta, krzaczaste brwi, wysokie kozaki, dresy, kostiumy kimono czy suknię ślubną. Szczególnie blisko współpracowała z innym prowokatorem Jean-Paulem Gaultierem. Cała jej kariera to potężna ewolucja stylu, który stale się zmieniał i zyskiwał setki nowych wcieleń.

Jej strój to jeden z głównych elementów, dzięki którym przez lata szokowała i przykuwała uwagę. Ubrania postrzegała jako narzędzie buntu, od zawsze będąc wierna upodobaniu do odkrywania ciała.

Jej styl od zawsze rzucał wyzwanie konwencjom dotyczącym seksualności, płci, religii, a ostatnio także w odniesieniu do wieku. Stylizacje Madonny początkowo uważane za szalone czy obsceniczne dziś są inspiracją dla branży modowej, a jej wizerunek dla milionów kobiet.

źródło: You tube

Nowa definicja teledysku i koncertu

Madonna długo przed nadejściem MTV doskonale zdawała sobie sprawę z tego, że wideoklip to coś, co skutecznie przyciągnie uwagę młodych widzów i pomoże jej zjednać fanów.

Dlatego jej teledyski stale przesuwały granicę tego, co do tej pory było pokazywane, a każdy nowy klip był swego rodzaju wydarzeniem. Jednocześnie niektóre z nich były „too hot” dla wielu telewizji, w tym dla MTV, czym wywoływała kolejne skandale.

Stworzyła wspaniałe filmy fabularne jak w „Papa Don’t Preach”, przerabiała kulturowe obrazy jak np. w „Material Girl”, szokowała („Like a Prayer”) oraz dawała pokaz kultowych sekwencji tanecznych („Vouge” i „Hung Up”). Co najważniejsze, od zawsze używała teledysku jako medium do wyrażania idei jak np. we wczesnych filmach – „Like A Virgin” i „La Isla Bonita”. Podobnie zrewolucjonizowała podejście do kwestii przygotowywania koncertów.

Przed nią trasy koncertowe były wizualnie nudne. Dlatego jej show Blond Ambition wywołało sensację, a sama piosenkarka zmieniła wszystko w kwestii realizacji koncertów popowych.

Trasa przedstawiała swoisty spektakl teatralny, podzielony na sekwencje, Każda z nich zawierała inne kostiumy, odmienne oświetlenie, projekcje ekranowe oraz choreografię. Wymyślając na nowo to doświadczenie kontaktu z artystą na żywo, Madonna na zawsze zmieniła sposób przeżywania muzyki i odbioru show.

Zródło: YouTube

Gwiazda, która ośmieliła się zestarzeć… na oczach wszystkich

Jeśli jest ktoś, kto doskonale rozumie toksyczne połączenie seksizmu i ageizmu, bo doświadcza ciągłego poniżania i prób ograniczania udziału w życiu publicznym w miarę starzenia się, to jest to właśnie Madonna. Już wtedy, gdy rozpoczynała karierę była o wiele starsza od swoich kolegów i koleżanek z branży, którzy debiutowali jako nastolatkowie, i już wtedy było jej to wypominane. Teraz stale walczy z krytycznymi komentarzami na swój temat, a także prawem do oceniania innych kobiet po 50-tce, a w szczególności tego, co im wolno robić i dlaczego absolutnie nie mogą mieć młodszego kochanka, być sexy, cały czas w formie, mieć marzenia czy wyzywająco się ubierać.

Od lat jest orędowniczką walki z ageizmem i kpi z tych, którzy uważają ją za babcię oraz radzą przejść na emeryturę.

Swoją postawą wspiera inne kobiety, których także dotyczy ten problem. W przemówieniu podczas imprezy magazynu „Billboard” – Women in Music w 2016 roku – powiedziała, że w świecie muzyki „starzenie się jest grzechem” oraz dodała, że najbardziej kontrowersyjną rzeczą, jaką zrobiła, jest to, że pomimo wieku stale pozostaje w branży.

Źródło: YouTube

Madonna stale zmienia swój wygląd, modę i styl muzyczny – zawsze pozostając artystką liczącą się w branży i wyznaczającą trendy. To, co nigdy nie uległo zmianie przez lata jej wielkiej kariery to jej niepodważalny wpływ, jaki wywierała na kobiety i popkulturę.

Autor: MM
Źródło zdjęć: YouTube

TU I TERAZ