Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Naukowcy uaktualnili wiadomość do kosmitów

Poprzednia pochodziła sprzed 50 lat. Kto wie, może tym razem kosmici odpowiedzą?
.get_the_title().

16 listopada 1974 roku naukowcy wyemitowali w kosmos tak zwaną wiadomość z Arecibo. To skierowany do obcych cywilizacji przekaz, który dzięki mieszczącemu się w portorykańskim Arecibo teleskopowi wysłany został jako sygnał radiowy do celu oddalonego aż o 25 tys. lat świetlnych. Twórcą wiadomości był dyrektor obserwatorium Frank Drake, który zasłynął jako twórca projektu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), a wśród pomysłodawców nadania jej w kosmos był między innymi Carl Sagan.

Zakodowany w kodzie dwójkowym przekaz zawierał najważniejsze informacje o ludzkiej cywilizacji.

Wśród nich liczby od 1 do 10, liczby atomowe podstawowych pierwiastków, z których zbudowane są związki organiczne, składniki DNA i schemat spirali DNA, średnie wymiary człowieka, jego postać i liczbę ludzi na Ziemi (niespełna 4,3 mld w 1974 roku), schemat Układu Słonecznego i teleskopu, który wysłał wiadomość. Teraz, prawie pół wieku później, naukowcy postanowili zaktualizować wiadomość z Arecibo.

wiadomość z Arecibo

Nowa wiadomość, nad którą pracował szereg naukowców, nosi nazwę 'Beacon in the Galaxy’.

Znajduje się w niej więcej informacji na temat matematyki i nauki, jest bardziej szczegółowa mapa naszej planety, informacje o jej budowie i składzie, dokładniejsze sylwetki kobiety i mężczyzny, a także zachęta do odpowiedzi.

Motywacją do projektu było dostarczenie maksymalnej ilości informacji o naszym społeczeństwie i gatunku ludzkim w minimalnej ilości wiadomości. Dzięki ulepszeniom w technologii cyfrowej możemy zrobić znacznie lepiej niż w roku 1974 – tłumaczy Jonathan Jiang, astrofizyk z NASA Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii.

beacon of the galaxy

Dzięki teleskopom FAST i Allen Telescope Array Beacon in the Galaxy wysłana zostanie do celu oddalonego o 13 tys. lat świetlnych od centrum naszej galaktyki – obecnie uważa się bowiem, że to dobre miejsce na poszukiwania życia pozaziemskiego. Być może komunikat faktycznie dotrze do mieszkających tam istot. Ale jeśli tak, to czy zdradzanie tylu informacji na swój temat to dobry ruch?

Jiang wyjaśnia, że ludzkość i tak emituje technosygnatury, z których wiele można wywnioskować – tymczasem wysłanie przemyślanej i odpowiednio zakomponowanej wiadomości pozwoli nam pokazać się w dobrym świetle.

Póki co nie wiadomo jeszcze, kiedy przekaz wysłany zostanie w kosmos. Póki co naukowcy opublikowali tylko wstępne badanie, które musi doczekać się jeszcze recenzji.

beacon of the galaxy

Zdjęcie główne: 'Z Archiwum X’
Tekst: NS

TU I TERAZ