Niemcy opracowują awaryjne rozwiązania na wypadek odcięcia gazu przez Rosję

Wyspy ciepła, wyłączanie sygnalizacji świetlnej i rezygnacja z jarmarku świątecznego – to tylko kilka rozwiązań odpracowanych przez niemieckie miasta.
.get_the_title().

11 lipca Rosja wstrzymała dostawy gazu do Niemiec rurociągiem Nord Stream. Choć zapowiada, że to tylko rutynowa konserwacja, która ma miejsce co roku i dobiegnie końca 21 lipca, Niemcy obawiają się, że może to być pretekst, by całkowicie odciąć dostawy. Dlatego też przygotowują się na taką ewentualność. – Wszystko jest możliwe, wszystko może się zdarzyć. […] Możliwe, że znów popłynie więcej gazu, nawet więcej niż wcześniej. Ale może też być tak, że nic nie nadejdzie. Musimy się poważnie nastawić na najgorsze – mówi wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck.

Wiele miast opracowuje scenariusze z myślą o jesieni i zimie.

Wśród proponowanych rozwiązań są ogrzewalnie – jedna z nich ma się mieścić w wielofunkcyjnej hali Friedrich-Ebert-Halle w Ludwigshafen am Rhein. Na co dzień odbywają się w niej koncerty, wystawy czy imprezy sportowe, a w czasie pandemii zamieniła się ona w punkt szczepień. Teraz może raz jeszcze zmienić swą funkcję, służąc zimą za punkt, w którym osoby najuboższe będą mogły się ogrzać. Podobne wyspy ciepła mają powstać także w Neustadt, Frankenthal i Landau.

Friedrich-Ebert-Halle / źródło: convention-rhein-neckar.de

Kolejne rozwiązanie polega na oszczędzaniu energii. Miasta już teraz podejmują takie działania. Najpoważniej do sprawy podszedł Augsburg – w niektórych miejscach wyłączona została nawet sygnalizacja świetlna i oświetlanie ulic. Zrezygnowano z podświetlania takich budynków jak ratusz, muzea czy zabytki, a trzy fontanny z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO działają od 9:00 do 19:00, podczas gdy reszta została wyłączona.

Duesseldorf planuje ograniczyć ogrzewanie jesienią i zimną, a latem mniej korzystać z klimatyzacji i ciepłej wody.

Z kolei w Rendsburgu nie odbędzie się jarmark świąteczny, który co roku pochłania ogromne ilości energii, które w razie niedoborów można z powodzeniem spożytkować w inny sposób.

Tekst: NS

TU I TERAZ