Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Niemieckie Kościoły stracą aż 40 tys. nieruchomości. To efekt odpływu wiernych

Wygląda na to, że coraz większej części osób nie uśmiecha się płacenie podatku kościelnego.
.get_the_title().

Coraz więcej Niemców opuszcza kościół i rezygnuje z płacenia Kirchensteuer, czyli podatku pobieranego przez państwo od wyznawców różnych wyzwań. Ten podatek, z którego zwolnione są osoby niewierzące, wynosi w zależności od regionu od 8 do 9 proc. Za jego zniesieniem opowiada się zresztą aż 67 proc. mieszkańców kraju.

Wraz z odpływem wiernych dochody Kościołów spadają.

Jak wynika z badań Instytutu Gospodarki Niemieckiej, wliczając inflację, do 2027 roku spadną aż o 11,3 mld euro. Ogromną część bogactwa niemieckich Kościołów stanowią nieruchomości. Wygląda jednak na to, że systematyczny odpływ wiernych sprawi, że ich liczba znacząco zmaleje.

fot. wikimedia commons

Z raportu Adalberta Schmidta, członka Wyższej Regionalnej Rady Kościelnej Kościoła protestanckiego w Hanowerze, i Karla Schmiemanna, doradcy prawnego katolickiej archidiecezji w Hamburgu, wynika, że przed niemieckimi Kościołami trudny czas.

Raport mówi, że do 2060 roku Kościół ewangelicki i katolicki będą musiały oddać aż 40 tys. nieruchomości.

Mowa o głównie o domach parafialnych czy plebaniach, ale także o kościołach. Sprzedaż tych budynków pomoże załatać dziury w funduszach. Z szacunków wynika, że podczas ostatnich trzech dekad opuszczone zostało 1,2 tys. niemieckich kościołów, a wyburzono już 278. Z drugiej strony aż około 80 proc. spośród 42,5 tys. ewangelickich i katolickich kościołów ma status zabytku. Gdyby więc miały zostać przekształcone w budynki mieszkalne czy ośrodki kultury, a nie zburzone, konieczna byłaby ich ponowna ocena – może się wówczas okazać, że organy ochrony zabytków skłonne będą do kompromisów. Zdaniem autorów raportu część budynków jest dziedzictwem kulturowym i powinna zostać zachowana.

Tekst: NS

TU I TERAZ