Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nowy Jork pierwszym stanem, który na 2 lata zakazuje kopania kryptowalut

Decyzja wynika z troski o klimat oraz ogromnych obciążeń sieci związanych z pracą 'cyfrowych górników'.
.get_the_title().

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul podpisała we wtorek przełomową ustawę, która może znacząco zmienić sytuację na rynku kryptowalut. Dotyczy ona dwuletniego zakazu (póki co) ich wydobywania poprzez metody bazujące na wykorzystaniu paliw kopalnych i znacząco obciążające tym samym klimat oraz sieć energetyczną.

Mowa tu zwłaszcza o powiązanym z Bitcoinem algorytmie proof-of-work opartym o dużą moc obliczeniową sieci komputerów próbujących uporać się z matematyczną zagwozdką i wykopać w ten sposób kryptowalutę.

Sprzęt pracuje wówczas na pełnych obrotach, pochłaniając ogrom energii przy analizie długich ciągów bezużytecznych informacji. Osoby zaangażowane w branżę obawiają się, że Nowy Jork ze względu na swój kształtujący trendy status może okazać się pierwszym z wielu miejsc z oficjalnym zakazem wydawania kolejnych zezwoleń na taką aktywność. Tym bardziej, że podobne ograniczenia rozważane są już chociażby w Europie.

Głównym powodem prawnych zmian jest negatywny wpływ ww. zjawiska na klimat i próba ukrócenia sposobów na jego dalsze zanieczyszczanie tą drogą.

Wyniki badań opublikowane na łamach czasopisma naukowego Nature wykazały, że w okresie od 1 stycznia 2016 roku do 30 czerwca 2018 roku wydobycie czterech kryptowalut (Bitcoin, Ethereum, Litecoin i Monero) wygenerowało od 3 do 15 milionów ton dwutlenku węgla.

Warto dodać, że legalne pozostały w Nowym Jorku operacje kryptograficzne oparte na modelu proof-of-stake. Polega on na 'kopaniu’ w oparciu o takie źródła energii jak wiatrowa, jądrowa czy hydroelektryczność. I tu zachodzi jednak wątpliwość, ponieważ jej zielone źródła według wielu osób decyzyjnych mogłyby znaleźć bardziej pożyteczne zastosowanie.

Rynek napotkał więc kolejną z wielu w ostatnim czasie przeszkód (chociażby upadek giełdy FTX) stawiających perspektywy jego dalszego rozwoju pod znakiem zapytania.

Czy nowojorska ustawa będzie tylko ciekawostką, czy też zainspiruje szereg globalnych, formalnie usankcjonowanych zmian w podejściu do wydobycia krytpowalut?

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: Blockchain News

TU I TERAZ