Od ambicji do spełnienia marzeń w 10 krokach. Dowiedz się jak zdobyć pierwszą pracę w IT
Дивіться статтю українською нижче.
Przedstawiciele generacji Z dorastali w rzeczywistości, w której ukończenie studiów nie było już postrzegane jako naturalna kolej rzeczy i zarazem przepustka do świetlanej przyszłości. W międzyczasie wykształciły się też zawody, które były niszą, gdy rodzice 'zetek’ wchodzili na rynek pracy.
Te profesje są ściśle związane z nowymi technologiami i internetem. Dziś słowo 'nerd’ to przeżytek. Używają go już tylko osoby jadące na gapę pociągiem do przyszłości. Firmy technologiczne wyznaczają kształt współczesnego świata, a przy okazji wprowadzają powiew świeżości na skostniały rynek pracy. W branży IT jest cała masa podmiotów oferujących realny rozwój – nie tylko ten mityczny z ofert pracy osiągających status mema. Poza tym firmy kuszą bardzo atrakcyjnym wynagrodzeniem i benefitami, a praca zdalna stała się już właściwie standardem.
Pozostaje tylko kwestia tego, jak podejść do szukania zatrudnienia, aby zwiększyć swoje szanse. Nikt nie dostarczy więcej informacji na ten temat niż firmy z branży IT. W końcu to one każdego dnia zapoznają się ze zgłoszeniami kandydatów. Dzięki temu mogą precyzyjnie wskazać, na czym zależy pracodawcom, a czego warto się wystrzegać.
Poznaj 10 praktycznych wskazówek podsuniętych przez Uptime Development. To firma z 30-letnią tradycją, która wywodzi się z Estonii. Jej zasięg działania obejmuje cały świat, a biura zlokalizowane są w różnych zakątkach Europy. Polskie oddziały znajdują się w Warszawie i Lublinie.
0. Masz pewność, na co się piszesz?
Wiele osób marzących o pracy programisty kieruje się względami finansowymi. Perspektywa wypłaty na poziomie 20 tysięcy złotych rozpala wyobraźnię. Pamiętaj jednak, że od każdego przelewu czeka cię przynajmniej 20 dni roboczych. W tym czasie musisz spędzić kilka godzin dziennie na sumiennym wykonywaniu swoich obowiązków.
Przed przejściem do działania warto zdobyć się na odrobinę szczerości. Zastanów się, czy wpatrywanie się w ścianę kodu źródłowego to dla ciebie atrakcyjna perspektywa. Czasem zadanie przypomina szukanie igły w stogu siana. Musisz znaleźć jeden element uniemożliwiający uruchomienie programu. To przede wszystkim wymaga wiedzy i umiejętności. Nie można jednak pomijać roli pokory i anielskiej cierpliwości. Jeżeli nie polubisz takiego charakteru pracy, wykonywanie rutynowych czynności stanie się utrapieniem.
1. Przygotuj CV
Profesjonalne CV stanowi oczywiście absolutną podstawę przy poszukiwaniu pracy. Nie przejmuj się brakiem doświadczenia zawodowego. Najważniejszą informacją jest znajomość języków programowania oraz obycie z oprogramowaniem wykorzystywanym na danym stanowisku. Możesz przedstawić ten segment w formie graficznej.
Nabycie twardych umiejętności to tylko kwestia czasu i motywacji. Czasem większym wyzwaniem bywa rozwijanie miękkich kompetencji, które mogą być ściśle związane z twoją osobowością lub przyzwyczajeniami. W związku z tym warto chwalić się swoimi atutami w tym zakresie. Możesz uwzględnić np. umiejętność pracy w zespole, terminowość czy zmysł analityczny.
Forma CV? Wybierz minimalistyczny i przejrzysty szablon. Kluczowe informacje i najmocniejsze strony umieść przy górnej lewej krawędzi. Tam najpierw powędruje wzrok odbiorcy. Postaraj się o profesjonalne zdjęcie, ale nie przesadzaj. Wszystkie informacje powinny zmieścić się na jednej stronie w formacie A4. Warto modyfikować CV w zależności od oczekiwań umieszczonych w ogłoszeniu, na które odpowiadasz. To czasochłonne, ale czasem przechyla szalę na twoją korzyść.
2. Stwórz profil na LinkedInie
Profil na LinkedInie może okazać się przydatny z kilku powodów. Po pierwsze, portal posiada sekcję z ofertami pracy, która stanowi alternatywę dla serwisów ogłoszeniowych. Po drugie, oprócz rozsyłania zgłoszeń możesz też poszukiwać pracy w trybie biernym. Jeśli dopisze ci szczęście, jakaś firma sama zgłosi się do ciebie z propozycją zatrudnienia. Do tego potrzebujesz jednak uzupełnionego profilu. Wprowadź wszystkie kluczowe informacje i zadbaj o estetyczną formę.
Możesz śmiało zaprosić do swojej sieci nawet osoby, których nie znasz. To nie Facebook. W środowisku biznesowym takie zachowania nie są postrzegane jako przejaw braku taktu. Poza tym nie zaszkodzi też skomentowanie od czasu do czasu branżowych publikacji, by zwiększyć swoją widoczność. Pamiętaj też o ustawieniu nakładki na zdjęcie profilowe, która poinformuje innych użytkowników, że rozglądasz się za pracą.
3. Buduj portfolio
– Osoby starające się o pracę w branży IT powinny brać przykład ze studentów uniwersytetów artystycznych. Aspirujący fotografowie, graficy, malarze budują swoje portfolio przez cały czas. Zaczynają już w szkole i kontynuują na studiach. Nawet niepozorne projekty przyczyniają się do kształtowania dorobku danej osoby. Takie podejście bardzo pomaga potencjalnemu pracodawcy przy wyrobieniu sobie opinii na temat możliwości kandydata – zwraca uwagę Natalia Kozaczka, HR Business Partner w Uptime Development.
Społeczność programistów skupia się wokół serwisu GitHub. Stanowi on przestrzeń do zaprezentowania zrealizowanych projektów. Załóż tam profil i udostępniaj wszystkie efekty swojej pracy. Grupowe projekty również nadają się do wyeksponowania. W opisie po prostu wspomnij, za którą część odpowiadasz osobiście.
4. Postaw na kursy i szkolenia
W branży IT pracuje wiele osób, które nie ukończyły kierunkowych studiów. Ich droga dowodzi, że można zostać specjalistą w inny sposób. W internecie znajdziesz wiele materiałów, które pomogą ci w doskonaleniu swoich zdolności. Część źródeł jest nieodpłatna.
Jeżeli możesz pozwolić sobie finansowo na udział w kompleksowym szkoleniu, na pewno warto się na to zdecydować. Dzięki temu będziesz mogła pochwalić się konkretnymi umiejętnościami, a poza tym sprawniej zaadaptować się do wyzwań zawodowych. Pamiętaj, żeby zweryfikować kompetencje nauczycieli.
5. Bądź częścią społeczności
Programista nie jest tylko przedstawicielem pewnej profesji. Podstawą jego pozycji zawodowej powinna być pasja. Wokół branży IT wyrosło wiele inicjatyw. Są to efektowne targi i hackathony, ale też kameralne grupy dyskusyjne służące wymianie doświadczeń. Znajdź dla siebie miejsce w tych obszarach.
– Jeżeli myślisz o pracy na stanowisku dewelopera, naucz się podstaw i podejmij próbę samodzielnego programowania. Pomocny może być udział w grupach hobbystycznych albo hackathonie. Wraz z doskonaleniem swoich umiejętności będziesz w stanie rozwinąć wcześniejsze projekty. Im wyraźniej kandydat wykaże zainteresowanie, głód wiedzy i efekty swoich działań, tym większe szanse zyskuje na zatrudnienie. Przy takim poziomie zaangażowanie brak wcześniejszego doświadczenia zawodowego przestaje być problemem – doradza Natalia Kozaczka, HR Business Partner w Uptime Development.
6. Szlifuj swój angielski
Branża IT stanowi wyjątkowo międzynarodowe środowisko. Nawet jeśli dołączysz do polskiej firmy, prawdopodobnie będziesz świadczyć usługi na rzecz klientów z innych krajów. Poza tym anglojęzyczne źródła i materiały stanowią w tym fachu wykładnię wiedzy. W związku z tym nie sposób obejść się bez znajomości języka angielskiego. Na początek przydałaby się biegłość przynajmniej na poziomie B2. Taki stopień występuje chociażby na polskiej maturze rozszerzonej. Oczywiście nie można na tym poprzestawać i należy dążyć do osiągnięcia pełnej płynności w posługiwaniu się językiem. Podczas nauki trzeba też przywiązywać szczególną wagę do przyswajania słownictwa branżowego, które znacząco odbiega od domyślnych standardów językowych.
7. Wychodź z inicjatywą
Musi upłynąć trochę czasu, zanim będziesz postrzegana jako potencjalny trzon zespołu. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, to twoim najcenniejszym kapitałem są motywacja i zapał do działania. Postaraj się przekonać rekruterów, że inwestycja w twój rozwój idzie w parze z postępem całej firmy.
– Możesz zbudować sobie wizerunek pracowitego kandydata poprzez samodzielne realizowanie projektów. Wyznacz sobie ramy czasowe i zacznij działać. Możesz tworzyć jedną aplikację na semestr. Jeżeli nie masz pomysłu, możesz poprosić o radę wykładowcę bądź przedstawiciela dowolnej firmy informatycznej. W 99 proc. przypadków z przyjemnością podsuną jakąś koncepcję. Czasem nawet możesz liczyć na profesjonalną ocenę rezultatu, gdy zaprezentujesz gotowy projekt – sugeruje Natalia Kozaczka, HR Business Partner w Uptime Development.
8. Zachowaj szczerość
Każdy zawód wymaga kilku cech, które są szczególnie istotne. Nie oznacza to jednak, że można wskazać jedyny słuszny profil kandydata do danej roli. W niektórych obszarach można sobie pozwolić na zachowanie sporej elastyczności. Nowoczesne firmy często proszą kandydatów o rozwiązanie testów osobowości. Dzięki temu zespoły projektowe budowane są też na podstawie cech charakteru, a nie tylko kompetencji. To pozwala na stworzenie zgranego kolektywu, który uzupełnia się wzajemnie w każdym wymiarze.
Podczas rozwiązywania testu osobowości nie staraj się odnaleźć klucza odpowiedzi, bazując na swoich przypuszczeniach dotyczących danego stanowiska. Może pracodawca poszukuje kogoś takiego jak ty, a nie stereotypowego programisty z twoich wyobrażeń? Odpowiadając niezgodnie z prawdą, możesz dostać pracę, która zupełnie ci nie pasuje.
9. Zacznij od dużej firmy
Szeroka kadra pociąga za sobą zaletę, która bywa bezcenna dla nowicjuszy. Wokół Ciebie będzie po prostu więcej ludzi zdolnych do pomocy, gdy podczas wykonywania zadań napotkasz przeszkody. W takiej strukturze jesteś w stanie też czerpać wartościowe informacje z wielu różnych źródeł. Powyższe czynniki mogą przyspieszyć Twój rozwój na początkowym etapie.
10. Aplikuj z głową
Wyobraź sobie następującą sytuację: po przeszukaniu serwisów z ogłoszeniami udało ci się wytypować 10 firm, do których chcesz się zgłosić. Wysyłasz CV i czekasz na odzew. Po kilku dniach dzwoni telefon, odbierasz, słyszysz nazwę firmy i kompletnie nie pamiętasz, czym zajmują się ci ludzie ani o jakie stanowisko się starasz. W ten sposób możesz pogrążyć się na własne życzenie.
Przygotuj sobie ściągę w arkuszu kalkulacyjnym. Zadbaj o to, by mieć plik w gotowości na komputerze lub smartfonie. W dokumencie zapisz sobie kluczowe informacje dotyczące rekrutacji, w których bierzesz udział:
- nazwę firmy,
- nazwę stanowiska, o które się starasz,
- link do strony internetowej,
- zakres wymagań,
- zakres obowiązków,
- krótką charakterystykę firmy z zakładki 'O nas’,
- zarys oferty firmy,
- twoje pytania.
Jedną z głównych bolączek branży IT są braki kadrowe. Co roku pojawiają się raporty, wedle których w Polsce brakuje przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy programistów. Pracy z pewnością jest pod dostatkiem. Potraktuj to jako swoją szansę i udowodnij, że jesteś gotowy do podjęcia nowych wyzwań. Pierwsze kroki mogą okazać się najtrudniejsze. Gdy znajdziesz już punkt zaczepienia, twoja kariera nabierze rozpędu i na pewno nie będziesz narzekać na brak zajęć.
Materiał przygotowany przy współpracy z Uptime Development.
В ІТ-індустрії є чимало суб’єктів, які пропонують реальний розвиток – не тільки міфічну пропозицію роботи, яка досягає статусу мему. Крім того, компанії спокушають дуже привабливою винагородою та пільгами, а віддалена робота вже стала стандартом. Всі перераховані вище цінності також є критеріями, які так цінують люди, які роблять перші кроки на ринку праці.
Питання лише в тому, як підійти до пошуку роботи, щоб підвищити свої шанси. Ніхто не надасть більше інформації на цю тему, ніж компанії з ІТ-індустрії. Адже саме вони щодня читають заяви кандидатів. Завдяки цьому вони можуть точно вказати, що турбує роботодавців, а чого варто уникати. Відкрийте для себе 10 практичних порад, запропонованих Uptime Development. Це компанія з 30-річною традицією, яка походить з Естонії. Сфера її діяльності охоплює весь світ, а офіси розташовані в різних частинах Європи. Польські філії розташовані у Варшаві та Любліні.
1. Підготуйте своє резюме
Безумовно, професійне резюме є обов’язковою основою для пошуку роботи. Не турбуйтеся про відсутність досвіду роботи. Ви все ще можете схвально подати себе.
Найважливішою інформацією є знання мов програмування та знайомство з програмним забезпеченням, яке використовується на тій чи іншій посаді. Ви можете представити цей сегмент графічно. Набуття важких навичок – це лише питання часу та мотивації до навчання. Іноді розвивати м’які навички, які можуть бути тісно пов’язані з вашою особистістю або звичками, буває складніше. Тому варто похвалитися своїми перевагами в цій сфері. Ви можете включити, наприклад, здатність працювати в команді, своєчасність або аналітичний сенс.
2. Створіть профіль LinkedIn
Профіль LinkedIn може бути корисним з кількох причин. Перш за все, на порталі є розділ пропозицій роботи, який є альтернативою сайтам оголошень. По-друге, окрім надсилання заяв, можна ще й пасивно шукати роботу. Якщо пощастить, до вас прийде компанія з пропозицією працевлаштування. Однак для цього вам потрібен заповнений профіль. Введіть всю ключову інформацію та подбайте про естетичну форму.
3. Створіть портфоліо
– Люди, які претендують на роботу в ІТ-галузі, мають брати приклад зі студентів мистецьких вишів. Починаючі фотографи, графічні дизайнери, художники постійно будують своє портфоліо. Вони починаються в школі і продовжують навчання в коледжі. Навіть непомітні проекти сприяють формуванню результатів людини. Такий підхід дуже допомагає потенційному роботодавцю сформувати думку про потенціал кандидата – зазначає Наталія Козачка, HR бізнес-партнер Uptime Development. Спільнота розробників зосереджена навколо GitHub. Це простір для презентації завершених проектів. Створіть там профіль і поділіться всіма ефектами своєї роботи.
4. Зробіть ставку на курси та навчання
Багато людей, які не закінчили свій напрямок навчання, працюють в ІТ-індустрії. Їхній шлях доводить, що є й інший шлях стати фахівцем. В Інтернеті ви знайдете багато ресурсів, які допоможуть вам підвищити свою кваліфікацію. Деякі джерела доступні безкоштовно.
5. Будьте частиною спільноти
– Якщо ви думаєте працювати розробником, вивчіть основи та спробуйте програмувати самостійно. Корисною може стати участь у гуртках або хакатоні. Підвищуючи свої навички, ви зможете розвивати попередні проекти. Чим яскравіше кандидат проявляє інтерес, жагу до знань і результатів своїх дій, тим більше шансів працевлаштуватися. При такому рівні зобов’язань відсутність попереднього досвіду роботи перестає бути проблемою – радить Наталія Козачка, HR бізнес-партнер Uptime Development.
6. Відполіруй свою англійську
ІТ-індустрія є виключно міжнародним середовищем. Навіть якщо ви приєднаєтеся до польської компанії, ви, ймовірно, надаватимете послуги клієнтам з інших країн. Крім того, англомовні джерела та матеріали дають інтерпретацію знань з цієї професії. Тому без знання англійської мови не обійтися. Для початку вам потрібно мати знання принаймні на рівні В2.
7. Проявіть ініціативу
– Ви можете створити імідж працьовитого кандидата, виконуючи проекти самостійно. Встановіть часові рамки і почніть діяти. Ви можете створити одну заявку на семестр. Якщо не знаєте, можете звернутися за порадою до лектора або представника будь-якої IT-компанії. У 99 відсотках. випадків буде радий запропонувати концепцію. Іноді ви навіть можете розраховувати на професійну оцінку результату, коли презентуєте готовий проект – пропонує Наталія Козачка, HR бізнес-партнер Uptime Development.
8. Бути чесним
Сучасні компанії часто просять кандидатів вирішити особистісні тести. Завдяки цьому проектні команди також будуються на основі рис характеру, а не лише компетенцій. Це дозволяє створити гармонійний колектив, який доповнює один одного в усіх вимірах. Проходячи тест особистості, не намагайтеся знайти ключ відповіді на основі ваших припущень про посаду.
9. Почніть з великої компанії
Широкий штат має перевагу, яка може бути неоціненною для новачків. Просто навколо вас буде більше людей, які можуть допомогти, коли ви стикаєтеся з перешкодами під час виконання завдань. У такій структурі ви також можете отримувати цінну інформацію з багатьох різних джерел. Перераховані вище фактори можуть прискорити ваш розвиток на ранніх стадіях.
10. Застосовуйте з розумом
Уявіть собі таку ситуацію: після пошуку на сайтах оголошень ви змогли визначити 10 компаній, до яких хочете звернутися. Ви надсилаєте своє резюме та чекаєте відповіді. Через кілька днів дзвонить телефон, відповідаєш, чуєш назву компанії і не пам’ятаєш, чим займаються ці люди і на яку посаду претендуєш. Підготуйте шпаргалку в електронній таблиці. У документі запишіть ключову інформацію про набір, в якому ви берете участь.
Однією з головних проблем ІТ-індустрії є кадровий дефіцит. Щороку з’являються повідомлення, згідно з якими в Польщі не вистачає щонайменше десятків тисяч програмістів. Роботи, безперечно, багато. Скористайтеся цим шансом і доведіть, що ви готові прийняти нові виклики. Перші кроки можуть виявитися найважчими. Як тільки ви знайдете вихідну точку, ваша кар’єра піде вгору, і ви точно не будете скаржитися на відсутність занять.
Матеріал підготовлено у співпраці з Uptime Development.