Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

„Opieka rodzinna” – projekt polskiego artysty, w ramach którego rolnicy będą gościć osoby LGBT+

Nowy projekt Daniela Rycharskiego zbliży osoby z różnych środowisk. Rolnicy goszczący osoby LGBT+ otrzymają za to wynagrodzenie.
.get_the_title().

Polski artysta Daniel Rycharski jest autorem głośnej wystawy „Strachy” prezentowanej w ubiegłym roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Do jego znanych prac należy mobilny monument „Pomnik chłopa”, który podróżuje po Polsce. Artysta kilka lat temu nagrodzony został Paszportem „Polityki” w kategorii sztuki wizualne. Rycharski często w swojej sztuce porusza temat tożsamości wsi, współczesnej wiary – także stosunku kościoła do osób LGBT. Jego nowy projekt, który zapowiedział właśnie na swoim Instagramie, także wpisuje się w tę tematykę.

„Opieka rodzinna” to odpowiedź artysty na narastającą w społeczeństwie polskim homofobię, której najdobitniejszym przykładem były ostatnio słowa urzędującego prezydenta o osobach LGBT+.

W ramach akcji Rycharskiego do rolników przyjadą osoby LGBT+ w momencie kryzysu. „Spędzanie czasu, wspólna praca i rozrywka na wsi stają się tutaj formą terapii, w której poprzez akceptację odrzuconej jednostki chcemy leczyć polskie społeczeństwo z rozpadu, w jakim się aktualnie znajduje” – tłumaczy artysta na Instagramie. Rolnicy za swoją gościnność otrzymają wynagrodzenie w wysokości 300 złotych dziennie. „Pobyt na wsi byłby wiec czymś w rodzaju terapii, okazją do przełamania izolacji osób LGBT+ we wspólnocie. Jednocześnie zbiega się ze wzrostem bezrobocia, spadkiem opłacalności małej produkcji rolnej. Łączy w sobie pomoc wzajemną obydwu grupom w wymiarze emocjonalnym i materialnym” – czytamy dalej.

Wyświetl ten post na Instagramie.

W nowym projekcie „Opieka rodzinna” mieszkańcy wsi angażują się w leczenie Polskiego społeczeństwa z homofobii. Współpracuję z chętnymi rolnikami, którzy otrzymują wynagrodzenie za pomoc i opiekę na osobami LGBT+ będącymi w momencie kryzysu. Spędzanie czasu, wspólna praca i rozrywka na wsi stają się tutaj formą terapii, w której poprzez akceptację odrzuconej jednostki chcemy leczyć polskie społeczeństwo z rozpadu, w jakim się aktualnie znajduje. „Opieka rodzinna” jest zainspirowana pomysłem rodzinnej opieki psychiatrycznej rozwijającej się w Polsce od lat 30. XX wieku. Jest także odpowiedzią na słowa Prezydenta na temat osób LGBT+ #opiekarodzinna

Post udostępniony przez Daniel (@daniel_rycharski)

Akcja ma zostać przeprowadzona w sierpniu w okolicach Sierpca. Projekt ma potrwać tydzień, a do udziału w nim zostanie zaproszona ósemka nieheteronormatywnych uczestników.

Obecnie Rycharski szuka osób chętnych do udziału w projekcie – zarówno rolników chcących przyjąć na parę dni gości, jak i osób LGBT+, które sądzą, że przysłużyłby się im taki wyjazd.

„Dziennym aktywnościom w ramach współpracy z lokalnymi gospodarzami towarzyszyć będą otwarte dla wszystkich, popołudniowe spotkania z zaproszonymi gośćmi odbywające się w Zglenicach. […] Dowartościowanie pracy opieki i troski o drugiego człowieka splata się w naszej intencji z chęcią pracy ponad podziałami społecznymi, które również wymagają ozdrowienia i możliwości osobistej rozmowy ponad doniesieniami z mediów” – czytamy na Instagramie artysty. Współorganizatorem projektu jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Zdjęcie główne: Daniel Rycharski „Wyspa” fot. Michał Buczek
Tekst: NS

TU I TERAZ