„Plan B”, czyli seria opowieści o tym, co robić, kiedy życie weryfikuje nasze plany
„Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość” – powiedział kiedyś Woody Allen. Bohaterowie podcastu „Plan B” mogliby się z pewnością podpisać się obiema rękami pod tym stwierdzeniem. Twórcami tej serii opowieści jest duet reportażystów: Adam Bochiński i Maciej Hamela. To nie pierwszy raz, kiedy pracują w tym tandemie – stworzyli także audycję radiową „Widmo Rozproszone”, a jeden z jej odcinków, dotyczący „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki, został nawet nagrodzony w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów „Melchiory 2018”.
Tym razem duet ten wziął na warsztat opowieści o ludziach, których życie zmusiło do weryfikacji swoich planów.
A historie, które udało im się zgromadzić, są naprawdę niesamowite.
Czy zastanawialiście się kiedyś, co robią dziś ludzie, którzy dwie dekady temu patrzyli na nas z okładek popularnych magazynów młodzieżowych? Tego właśnie dowiecie się z pierwszej z historii opowiadanych w cyklu „Plan B”, która nosi tytuł „Jestem Ralph”. Gdy Rafał miał 19 lat, znalazł się na okładce popularnego wówczas magazynu młodzieżowego „Popcorn”. Był dobrze zapowiadającym się modelem, którego atut stanowiła niezwykła uroda.
„Polski Leonardo DiCaprio” – mówiono o nim. I to nie bez powodu – na zdjęciach z tamtego okresu rzeczywiście widać niezwykłe podobieństwo Rafała do hollywoodzkiego bożyszcza nastolatków.
Losy Polaka potoczyły się jednak zupełnie inaczej niż życie gwiazdora „Titanica”… Przez chwilę Rafał miał u swych stóp cały celebrycki światek. Bankiety, festiwale filmowe, partnerka, która jest gorącym nazwiskiem polskiego kina – to było jego życie. Jednak choć usilnie próbował zrobić karierę w telewizji, coś ciągle stało na przeszkodzie. Dwie dekady później Bochiński i Hamela znajdują go w Londynie, gdzie pracuje w firmie przeprowadzkowej. Zamiast blichtru i szampana, żyje w świecie, który bardziej przypomina realia powieści „Emigracja” Malcolma XD. Dzięki trzyodcinkowej historii poznajemy koleje losu Rafała, które zawiodły go aż do Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że dużą rolę odegrały tu kredyty we frankach. Nie jest to jednak kolejna łzawa opowieść o frankowiczach, choć wątek matki bohatera podcastu może słuchacza naprawdę zasmucić. Rafał o swoich doświadczeniach opowiada szczerze i bez ogródek. Mieszkańcy Warszawy znajdą tu też kilka ciekawostek. Czy pamiętacie wegetariańską knajpę nieopodal placu Zbawiciela, gdzie zamiast szyldu przez kilka lat wisiał napis „Zdrowe jedzenie już jest, szyld jeszcze się robi”? Okazuje się, że właścicielem tego nietypowo reklamującego się miejsca był właśnie Rafał.
Kolejna z opowieści z cyklu „Plan B” nosi tytuł „Namaste PRL!” i jest jeszcze bardziej nietypowa. Anita Agnihotri była kiedyś Miss Nastolatek Indii, brała też udział w międzynarodowym konkursie piękności organizowanym w Japonii. Pochodzi z wyższych sfer, jest dobrze wyedukowana, zna języki, gra na pianinie. Gdy była młoda, tradycja aranżowanych małżeństw była w Indiach niezwykle popularna.
Dziewczyna była już zaręczona, ale czuła, że to nie dla niej – chciała się rozwijać, podróżować, a nie zajmować się domem.
Nieoczekiwanie jej ścieżki skrzyżowały się z Andrzejem Łuszczewskim, który przyjechał do Indii jako 15-latek. Jego ojciec był tam przedstawicielem Polskiej Żeglugi Handlowej. Anita początkowo sceptycznie podchodziła do Polaka i jego brata – uważała, że ich zachowanie jest zbyt swobodne, a sposób bycia kontrastuje z tym, co miała okazję zaobserwować wśród Hindusów. Ale wkrótce uznała to za ogromną zaletę. A do tego marzyła o podróżach i fascynował ją Bałtyk. Postanowiła więc pojechać z chłopakami na wakacje do Polski – w tradycyjnym społeczeństwie tego rodzaju decyzja spotkała się początkowo z olbrzymimi oporem ze strony jej rodziców. Zapadła więc decyzja – przed wyjazdem Anita musi wziąć ślub z Andrzejem. I tak właśnie, zupełnie nieoczekiwanie, Miss Nastolatek Indii przeniosła się w realia PRL-u. Jak dalej potoczyły się jej losy? Tego dowiecie się z następnego odcinka „Namaste PRL!”, który pojawi się w Aplikacji Audioteki już 14 stycznia.
Obie opowieści z cyklu „Plan B” dostępne są w aplikacji Audioteki.