Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Podjadasz i porównujesz się do innych? Skończ z tym natychmiast!

Te z pozoru nieszkodliwe nawyki obciążają pracę mózgu. Neurolodzy twierdzą, że mogą nawet przyczyniać się do zmniejszania funkcji poznawczych.
.get_the_title().

Te codzienne nawyki w wirze spraw, które masz załatwić danego dnia, często stają się po prostu jedną z mechanicznie wykonywanych czynności. Niestety mogą one przynieść negatywne skutki dla twojego zdrowia. Poniżej niektóre z czynności, nad którymi warto się zastanowić.

Śledzenie wiadomości

ZRÓDŁO: UNSPLASHED

Większość z nas lubi wiedzieć, co aktualnie dzieje się na świecie. Dawno temu czekaliśmy na wieczorne wiadomości w telewizji lub z samego rana szliśmy po gazetę i z zaciekawieniem czytaliśmy nagłówki. Teraz, gdy dzięki telefonom i internetowi mamy zapewniony ciągły dostęp do najświeższych informacji, sprawdzanie najnowszych wiadomości staje się nawykiem, a przypomnienia i alerty sprawiają, że stale jesteśmy na bieżąco. Niektórzy z nas uświadomili już sobie, że wytyczenie pewnych granic w mediach społecznościowych to dobry pomysł i wyłączają powiadomienia, robią przerwy od określonych aplikacji lub wyznaczają sobie określoną porę dnia, aby je sprawdzać.Mimo to badanie z 2018 roku sponsorowane przez globalną firmę Asurion, zajmującą się rozwiązaniami technologicznymi, pokazuje, że większość z nas i tak sprawdza telefony średnio co 12 minut. Niektórzy wprost przyznają, że unikają czytania wiadomości ze świata. Twierdzą, że negatywnie ich nastawiają i prowadzą do poczucia niemocy i beznadziei, wysysając przy tym energię psychiczną.

W badaniu przeprowadzonym przez American Psychological Association 56 proc. osób stwierdziło, że śledzenie newsów wywoływało u nich stres.

Może więc czasem warto sobie odpuścić?

Porównywanie bywa toksyczne

ZRÓDŁO: UNSPLASHED

Porównanie się do innych to dość powszechny nawyk, a media społecznościowe bardzo nam to ułatwiają. Sposoby porównywania są dwa: jeden z nich psychologowie nazywają porównaniem w dół (porównywanie się do tych mniej szczęśliwych), a drugi porównaniem w górę (porównywanie siebie do tych, którym zazdrościmy). Oba te typy porównania mogą być złe dla mózgu.

Porównanie w dół aktywuje naszą niepewność i skupia się na ochronie status quo kosztem ryzyka i przygody. Zaś porównanie w górę może wzbudzić uczucia zazdrości i niskiej samooceny.

Aby uwolnić się od pokusy porównywania, należy zmienić sposób myślenia. Wtedy łatwiej jest przejść z zazdrości do empatii.

Podjadanie

ZRÓDŁO: UNSPLASHED

Popularne ostatnio wyrażenie „comford food” przywodzi na myśl leniwe zaleganie w piżamie na wygodnej kanapie z pudełkiem ulubionych lodów w ręku. Ale comford food niekiedy wiąże się również z nudą i sposobem na jej zażegnanie, a samo jedzenie może okazać się też działaniem samouzdrawiającym.

Dla niektórych osób jedzenie jest mechanizmem radzenia sobie ze stresem lub niepokojem.

Jak więc zmienić nawyk, który jest tak głęboko zakorzeniony w emocjach? Po pierwsze ważne jest, by w ogóle zauważyć, że ciebie to dotyczy. Staraj się prowadzić dziennik przez kilka dni, spisując w nim momenty, w których sięgasz po przekąskę. Czy widzisz jakieś powiązania? Czy odczuwasz potrzebę jedzenia, gdy jesteś znudzony, zmęczony, zdenerwowany lub zły?

Gdy zauważysz bodźcie napędzające twój nawyk, nauczysz się wstrzymywać przed podjadaniem, zamiast robić to automatycznie.

Ważne jest również, aby pamiętać, że niezdrowa żywność uzależnia. Spożywanie pokarmów bogatych w cukier i tłuszcze powoduje, że pragniemy ich jeszcze więcej. Ten rodzaj żywności nie pomaga natomiast w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Kiedy jesz, upewnij się, że wybierasz pokarmy bogate w składniki odżywcze. Nie tylko okaże się, że są bardziej syte, ale także zwiększą twoje zdolności poznawcze.

Wielozadaniowość

ZRÓDŁO: UNSPLASHED

Kiedy próbujesz rozprawić się z milionem obowiązków, wielozadaniowość może wydawać się złem koniecznym.

Jednak badania pokazują, że kiedy wykonujemy wiele zadań, nasz mózg cierpi. Za każdym razem, gdy próbujemy połączyć niezwiązane ze sobą zadania, obciążamy go i zużywamy dodatkową energię.

Aby ograniczyć nawyk wielozadaniowości, musisz sztywno wyznaczyć granice tego, nad czym będziesz teraz pracować. Daj sobie więcej czasu na skończenie jednej rzeczy i odrzuć inne czynniki rozpraszające, takie jak e-maile czy telefony.

Powyższe nawyki mogą same w sobie wydawać się zupełnie nieszkodliwe, ale jeśli będą powtarzać się wielokrotnie, mogą z czasem zrujnować twoje funkcje poznawcze. Następnym razem, gdy znajdziesz się w którejś z tych sytuacji, zadaj sobie pytanie, czy istnieje lepszy nawyk, który mógłby zająć miejsce tego negatywnego. Twój mózg ci podziękuje.

Tekst: Marta Mankiewicz

TU I TERAZ