Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Posiadanie toksycznych przyjaciół może przyspieszyć menopauzę

Naukowcy odkryli zależność między stresującymi relacjami społecznymi a szybszym pogarszaniem się kondycji kobiet w okresie przed i w trakcie menopauzy.
.get_the_title().

Badania, które doprowadziły do takich wniosków, przeprowadzono na Uniwersytecie w Arizonie. Trwały sześć lat i objęły 11 tys. kobiet. Na początku uczestniczki wypełniały kwestionariusz, który pozwolił oszacować siłę stresu psychospołecznego, na jaki narażone są na co dzień w swoim otoczeniu.

Badaczy interesował w szczególności poziom napięcia społecznego (czyli negatywne relacje), wsparcie społeczne (czyli pozytywne relacje) oraz ogólna aktywność uczestniczek w sieci społecznej.

Zbadano też ogólny stan ich zdrowia oraz stan kości. Sześć lat później przeprowadzono kolejne, kontrolne badania tych samych kobiet.

Okazało się, że kości uczestniczek, które narażone były na wzmożony stres związany z otoczeniem społecznym, szybciej stawały się kruche zwłaszcza w okolicach bioder, szyi oraz dolnej części kręgosłupa.

Osteoporoza, jak wiemy, to choroba, która wyjątkowo często dotyka kobiety w okresie menopauzy, często też prowadzi do kalectwa i śmierci. Doświadczane napięcie społeczne, które badane oceniały w skali od 4 do 20 punktów (więcej punktów oznaczało większe napięcie i mniejsze wsparcie), porównano z danymi na temat stanu kości każdej z kobiet. Każdy dodatkowy punkt był równoznaczny z ubytkiem gęstości mineralnej kości na poziomie od 0,69 proc. (kości kręgosłupa lędźwiowego) do 0,108 proc. (ubytku kości biodrowej).

Opisaną zależność naukowcy tłumaczą wpływem ​​stresu psychospołecznego na równowagę większości hormonów – między innymi kortyzolu, hormonów tarczycy, hormonów płciowych, hormonu wzrostu czy insuliny, czyli w zasadzie wszystkich substancji, które regulują funkcjonowanie naszego organizmu.

„Zidentyfikowaliśmy specyficzne czynniki psychospołeczne, które są związane z utratą kości. Utrata masy kostnej jest jedną z fizjologicznych reakcji silnie związanych z jakością relacji społecznych, lecz nie koniecznie z ich ilością – piszą autorzy badania w artykule opublikowanym w czasopiśmie “BMJ Journal of Epidemiology & Community Health”. Jeśli stresujące relacje tak destruktywnie wpływają na kości, to możemy sobie tylko wyobrazić poziom ich oddziaływania ma na inne tkanki i organy.

962832682

Zalecenie autorów badania? Na początek pozbyć się negatywnych relacji raz na zawsze.

Tekst: AvdB

TU I TERAZ