Przyznano Nagrody Pulitzera za najlepsze fotografie. To mocne i dogłębnie przejmujące obrazy

Choć Nagroda Pulitzera wielu kojarzy się głównie literaturą i dziennikarstwem, nie można zapominać, że przyznawana jest też za wybitne fotografie. Laureaci wyłaniani są w dwóch kategoriach: „Feature” i „Breaking News”. Nagrodą jest 15 tysięcy dolarów.



W kategorii „Feature” w tym roku triumfował fotoreporter The Washington Post – Lorenzo Tungoli.
Jak czytamy w oficjalnym uzasadnieniu na stronie Pulitzer.org, Tugnoli otrzymał nagrodę „za genialną foto-opowieść o tragicznej sytuacji w Jemenie związanej z wszechobecnym tam głodem. Na tych zdjęciach wyciszenie i wytrwałość przeplatają się z totalnym zniszczeniem”.


Warto wymienić również fotografów, którzy znaleźli się w wąskim gronie finalistów tej kategorii. Jest to Craig F. Walker z The Boston Globe, który pokazał na zdjęciach codzienność chłopca z zaburzeniami psychicznymi oraz Maggie Steber i Lynn Johnson z National Geographic, którzy stworzyli foto-historię najmłodszej w Stanach Zjednoczonych osoby, u której dokonano przeszczepu twarzy.


Zwycięzcami kategorii „Breaking News” jest natomiast cały zespół fotografów agencji Reuters.
Ich prace dotyczą tematu migracji w Ameryce, która kolejny rok nie schodzi z pierwszych stron gazet i wciąż szokuje opinię publiczną.
Reporterzy zajmujący się tą właśnie tematyką znaleźli się na podium także w 2018 roku.


Tym razem w uzasadnieniu werdyktu napisano, że nagroda zostaje przyznana: „za niezwykle intensywną i alarmującą wizualną narrację desperacji, smutku i konieczności migracji z Ameryki Środkowej i Południowej do Stanów Zjednoczonych”.


Dziękując za nagrodę, Reuters podkreślił, że największa uwaga należy się nie twórcom tych fotografii, ale ich bohaterom i ich tragicznym historiom.




Pozostali finaliści w tej kategorii to zespół fotografów z Associated Press za przejmujący obraz palestyńsko-izraelskiego konfliktu w Strefie Gazy oraz Noah Berger, John Locher i Ringo H. W. Chiu (również z Associated Press) za dokumentację niszczycielskich pożarów, które miały miejsce w zeszłym roku na terenie Kalifornii.
Więcej informacji, zwycięskich zdjęć oraz laureatów Nagrody Pulitzera w pozostałych kategoriach znajdziecie tutaj.
Źródło zdjęć głównych (od lewej)- Pulitzer.org.: Lorenzo Tugnoli/The Washington Post; zespół fotografów z Associated Press; Maggie Steber i Lynn Johnson/National Geographic
Tekst: Kinga Dembińska