Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Quiet quitting ma już następcę. To career cushioning

Pod tą nazwą kryje się zjawisko, które całkiem nieźle znane jest osobom przewidującym, że wkrótce zostaną zwolnione z pracy.
.get_the_title().

Tej jesieni najgłośniejszym 'trendem’ na rynku pracy było quiet quitting. Choć to zjawisko nazwane zostało ledwie parę miesięcy temu, części z was było z pewnością znane już wcześniej. Quiet quitting, wbrew swojej nazwie, nie polega wcale na tym, że pracownik ghostuje pracodawcę, przestaje pojawiać się w biurze i nie odbiera telefonów. W rzeczywistości ma naprawdę niewiele wspólnego z odchodzeniem – chodzi o wykonywanie tylko tych obowiązków, na które umówiliśmy się z pracodawcą, nieangażowanie się emocjonalnie w życie zawodowe i niepracowanie po godzinach. A więc na pierwszym planie jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne oraz work-life balance. Niezbyt szokujące, prawda?

Quiet quittingowi depcze już po piętach kolejny trend – a raczej kolejne dobrze znane zjawisko, które właśnie doczekało się swojej nazwy.

źródło: wocintechchat.com

Career cushioning można przetłumaczyć jako 'amortyzowanie kariery’. W niepewnych czasach ludzie obawiają się zwolnień i nie chcą zostać bez pracy. Dlatego też opracowują plan B. Nie oznacza to jednak, że starają się mniej na bieżącym stanowisku – po prostu myślą o dodatkowych opcjach.

Career cushionig to właśnie posiadanie planu awaryjnego na wypadek ewentualnego zwolnienia. Dotyczy zarówno osób, które tylko przeglądają oferty, jak i tych, którzy rozsyłają CV, chodzą na rozmowy o pracę i zbierają nowe kontakty na LinkedInie.

Dla wielu osób jest to forma networkingu oraz budowania zawodowej pewności siebie. Z pewnością łatwiej jest bowiem znieść zwolnienie z pracy, które jest w czołówce najbardziej stresujących wydarzeń życiowych, gdy na horyzoncie majaczy się nam plan B. Termin 'cushioning’ pochodzi ze świata randkowania, gdzie oznacza rozglądanie się za kolejnym potencjalnym partnerem, będąc w związku, ale spodziewając się, że wkrótce dojdzie do rozstania.

No dobrze, a co z tymi zwolnieniami? Czy jest się czego obawiać? Z badania Plany Pracodawców wynika, że aż 74 proc. polskich firm chce zostawić zatrudnienie na bieżącym poziomie i jest to absolutny rekord w historii tego badania. 16 proc. firm chce zwiększyć zatrudnienie, a 9 proc. ma w planach redukcję etatów. Wygląda więc na to, że są tacy, którym career cushioning się przyda, choć jest ich mniej niż można by się było spodziewać.

Zdjęcie główne: Markus Winkler/Unsplash
Tekst: NS

TU I TERAZ