Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sekretarz generalny ONZ powiedział, kiedy świat osiągnie równość płci

Wygląda na to, że tego nie dożyjemy.
.get_the_title().

300 lat. Tyle, zdaniem sekretarza generalnego ONZ António Guterresa, będzie musiało minąć, by świat osiągnął równość płci. Data ta padła skierowanej do Komisji Statusu Kobiet przemowie, którą wygłosił on w przededniu Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Zdaniem Guterresa postęp, który dokonywał się w tym kierunku, obecnie znika na naszych oczach.

Dowodem na to są wysokie wskaźniki śmiertelności matek, dziewczęta w dalszym ciągu zmuszane do wczesnego małżeństwa i blokowanie dziewczętom dostępu do edukacji. Zakaz edukacji wprowadzony ostatnio został w Afganistanie, a ONZ uznał go za tożsamy ze zbrodnią przeciwko ludzkości. Generalnie Afganistan pod władzą talibów stał się najbardziej opresyjnym krajem wobec kobiet na świecie. Guterres stwierdził, że kobiety i dziewczęta zostały tam wymazane z życia publicznego.

Dlaczego akurat 300 lat? Tak wynika z szacunków UN Woman, organizacji ONZ, która zajmuje się równością płci i wzmocnieniem pozycji kobiet. – Prawa kobiet są naruszane, zagrożone i łamane na całym świecie – powiedział Guterres. Sekretarz generalny ONZ podkreślił także, że kryzysy i konflikty dotykają przede wszystkim kobiety i dziewczęta, za przykład podając wojnę w Ukrainie. W ubiegłym roku ONZ wezwała do zbadania doniesień o gwałtach i przemocy seksualnej wobec ukraińskich kobiet i dzieci po rosyjskiej inwazji.

W przemówieniu pojawił się również temat ograniczania praw reprodukcyjnych kobiet. Niewątpliwie chodzi o Polskę i Stany Zjednoczone, gdzie w ubiegłym roku Sąd Najwyższy uchylił wyrok w sprawie Roe vs. Wade.

Aby osiągnięcie równości było możliwe wcześniej, konieczne są działania polegające na zwiększeniu dostępu do edukacji, dochodów i zatrudnienia kobiet i dziewcząt, a także promowaniu udziału kobiet i dziewcząt w nauce i technologii. – Wieki patriarchatu, dyskryminacji i szkodliwych stereotypów stworzyły ogromną przepaść między płciami w nauce i technologii. Postawmy sprawę jasno: ramy globalne nie działają dla kobiet i dziewcząt na całym świecie. Muszą się zmienić – powiedział sekretarz generalny ONZ.

Tekst: NS

TU I TERAZ