Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Spektakularna rzeźba włoskiego artysty z przesłaniem na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym

Artysta za pomocą swojej sztuki zabrał głos w sprawie kryzysu ekologicznego. I trzeba przyznać, że zrobił to z rozmachem.

.get_the_title().

Autorem instalacji „Building Bridges” jest znany na całym świecie 52-letni artysta Lorenzo Quinn. Do tej pory jedną z jego najbardziej rozpoznawalnych prac było „Support” zaprezentowane podczas Biennale w Wenecji w 2017 roku. Instalacja przedstawiająca wynurzające się z kanału ręce, które zdawały się sięgać po miasto, była szeroko komentowana w mediach. Uznano ją za jedną z najlepszych artystycznych wypowiedzi na temat zmian klimatycznych.

Takie właśnie było jej przesłanie – przypomnienie o tym, że gatunek ludzki zagrożony jest wyginięciem.

„Support” L. Quinn/SupportAtVenice.com

W tym roku Quinn powrócił do Wenecji ze swoim najnowszym dziełem i znów porusza temat klęski ekologicznej.

Jego praca „Building Bridges” debiutuje podczas zaczynającej się właśnie 58. Międzynarodowej Wystawy Sztuki – La Biennale di Venezia.

Tym razem artysta wykonał 6 par złączonych rąk. Umiejscowione są na obszarze starej stoczni, nad jednym z jej akwenów. Górują 15 metrów nad ziemią, robiąc spore wrażenie swoim rozmiarem.

Hasło tegorocznej edycji Biennale brzmi: „obyś żył w ciekawych czasach”. Quinn przypomina jednak, że są to przede wszystkim czasy, w których grozi nam katastrofa ekologiczna. Nowa rzeźba to jego apel do liderów świata mający przypominać im o sytuacji związanej ze zmianami klimatycznymi i nawoływać do podejmowania kolejnych wspólnych działań w celu ratowania naszej planety.

Zdaniem Quinna trzeba połączyć siły – co symbolizują złączone ręce – żeby odwrócić już wyrządzone szkody i zapobiec kolejnym.

Ta instalacja odwołuje się do przyszłości naszych dzieci i kolejnych pokoleń. Do przyszłości całej ludzkości – komentuje artysta dla The Telegraph. – (…)Myślę, że ludzie mogą jeszcze wszystko zmienić, a politycy muszą słuchać ludzi. Liczę na to, że uda nam się więc na kogoś wpłynąć.

Quinn uważa, że Wenecja jest idealnym miejscem do takiego właśnie przesłania. To miasto mostów – a tych zdaniem artysty powinniśmy budować więcej niż murów i granic. I realnie, i w przenośni.

Tegoroczne światowe święto sztuki potrwa do 24 listopada.

Źródło zdjęć: © Halcyon Art International
Tekst: Kinga Dembińska

TU I TERAZ