Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

SPIRALALALA, czyli śpiewająca architektura

Interaktywna instalacja audiowizualna autorstwa grupy panGenerator stworzona została na zamówienie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Zaprezentowano ją we wrześniu podczas MDF Festival 2018.
.get_the_title().

Podczas festiwalu MDF grupa panGenerator przekształciła ikoniczną, spiralną klatkę schodową szczecińskiej Filharmonii w olbrzymi, przestrzenny instrument transformujący głosy uczestników wydarzenia.

SPIRALALALA to przykład działań grupy panGenerator, łączących projektowanie form i przestrzeni z interakcją, dźwiękiem i ruchem.

Grupa wierzy, że nowe media cyfrowe posiadają olbrzymi potencjał do “ożywiania” architektury i wszelkich przestrzeni publicznych w sposób, który angażuje odbiorców i dostarcza wartościowych doświadczeń artystycznych, wychodzących poza spetryfikowane schematy ustalone przez tradycyjną sztukę i architekturę. Dzięki technikom cyfrowej fabrykacji, takim jak druk 3d, stworzona została konstrukcja – pochylnia o długości ok. 35 metrów i wysokości 15 metrów, zamocowana do wewnętrznej strony spiralnej klatki schodowej.

U szczytu schodów zainstalowany został mikrofon, pełniący również funkcję wrzutni dla czarnych, plastikowych kulek. Interakcja zaczynała się w momencie włożenia kulki do otworu mikrofonu, co rozpoczynało sekwencję nagrywania głosu. Po nagraniu 5-sekundowego sampla głosu uczestnika, zostawała uwolniona z mechanizmu mikrofonu i zaczynała staczać się po torze. Po drodze kulka przechodziła przez bramki wyposażone w specjalnie zaprojektowane czujniki, mikrokontrolery i nadajniki radiowe, które pozwalały na pomiar prędkości oraz pozycji kulki na torze.

Informacje o prędkości i pozycji wykorzystywane były do przekształcania nagranego sampla w sposób zgrany z ruchem kulki oraz do animowania podążającego za nią “świetlnego śladu”.

Dzięki wykorzystaniu 5-kanałowego audio i rozstawieniu głośników na każdym z kolejnych pięter uzyskano również efekt przestrzenności dźwięku i iluzję jego opadania w dół studni schodów. Na samym końcu toru umieszczony był pojemnik, który stopniowo zapełniał się piłkami-samplami puszczanymi w ruch przez uczestników wydarzenia. Podczas festiwalu setki osób wzięły udział w interakcji, wypełniając przestrzeń Filharmonii chórem elektronicznie przetworzonych głosów przywodzących na myśl działania współczesnej eksperymentalnej wokalistyki – jednak podanej w przystępny, inkluzywny sposób.

SPIRALALALA – singing architecture from ◥ panGenerator on Vimeo.

TU I TERAZ