SPIRALALALA, czyli śpiewająca architektura

Interaktywna instalacja audiowizualna autorstwa grupy panGenerator stworzona została na zamówienie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Zaprezentowano ją we wrześniu podczas MDF Festival 2018.
.get_the_title().

Podczas festiwalu MDF grupa panGenerator przekształciła ikoniczną, spiralną klatkę schodową szczecińskiej Filharmonii w olbrzymi, przestrzenny instrument transformujący głosy uczestników wydarzenia.

SPIRALALALA to przykład działań grupy panGenerator, łączących projektowanie form i przestrzeni z interakcją, dźwiękiem i ruchem.

Grupa wierzy, że nowe media cyfrowe posiadają olbrzymi potencjał do “ożywiania” architektury i wszelkich przestrzeni publicznych w sposób, który angażuje odbiorców i dostarcza wartościowych doświadczeń artystycznych, wychodzących poza spetryfikowane schematy ustalone przez tradycyjną sztukę i architekturę. Dzięki technikom cyfrowej fabrykacji, takim jak druk 3d, stworzona została konstrukcja – pochylnia o długości ok. 35 metrów i wysokości 15 metrów, zamocowana do wewnętrznej strony spiralnej klatki schodowej.

U szczytu schodów zainstalowany został mikrofon, pełniący również funkcję wrzutni dla czarnych, plastikowych kulek. Interakcja zaczynała się w momencie włożenia kulki do otworu mikrofonu, co rozpoczynało sekwencję nagrywania głosu. Po nagraniu 5-sekundowego sampla głosu uczestnika, zostawała uwolniona z mechanizmu mikrofonu i zaczynała staczać się po torze. Po drodze kulka przechodziła przez bramki wyposażone w specjalnie zaprojektowane czujniki, mikrokontrolery i nadajniki radiowe, które pozwalały na pomiar prędkości oraz pozycji kulki na torze.

Informacje o prędkości i pozycji wykorzystywane były do przekształcania nagranego sampla w sposób zgrany z ruchem kulki oraz do animowania podążającego za nią “świetlnego śladu”.

Dzięki wykorzystaniu 5-kanałowego audio i rozstawieniu głośników na każdym z kolejnych pięter uzyskano również efekt przestrzenności dźwięku i iluzję jego opadania w dół studni schodów. Na samym końcu toru umieszczony był pojemnik, który stopniowo zapełniał się piłkami-samplami puszczanymi w ruch przez uczestników wydarzenia. Podczas festiwalu setki osób wzięły udział w interakcji, wypełniając przestrzeń Filharmonii chórem elektronicznie przetworzonych głosów przywodzących na myśl działania współczesnej eksperymentalnej wokalistyki – jednak podanej w przystępny, inkluzywny sposób.

SPIRALALALA – singing architecture from ◥ panGenerator on Vimeo.

TU I TERAZ