Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Studenci Łódzkiej Filmówki tworzą dokument o pandemii, którego współtwórcą może zostać każdy

Jeśli kiedykolwiek przyszło wam na myśl, żeby spróbować swoich sił w aktorstwie lub reżyserii, to może być najlepszy moment. Co więcej, pomoże wam przy tym kwarantanna, a nawet irytujący sąsiad.
.get_the_title().

Nowa rzeczywistość daje mocno w kość większości społeczeństwa, choć są też tacy, jak na przykład nasza noblistka, Olga Tokarczuk, którym obowiązkowy areszt sprzyja. Ludzie mogą spędzić więcej czasu z rodziną, nadrobić serialowe i filmowe zaległości, gapić się dłużej niż zwykle przez okno oraz zająć się rzeczami, na które wcześniej zwyczajnie nie mieli czasu (bądź ze zmęczenia brakło im na to chęci). Z ciekawą propozycją wyszli studenci Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi, którzy trwającą kwarantannę postanowili zamienić w dzieło sztuki.

Ich oryginalny projekt ma upamiętnić ten historyczny dla współczesnej cywilizacji moment, jakim jest pandemia COVID-19.

Świetna wiadomość jest taka, że do jego stworzenia może przyczynić się każdy. Jeśli więc drzemią w was aktorskie talenty, które warto byłoby obudzić lub chcecie pokazać światu, jak świetni są z was dokumentarzyści – to jest ten moment.

„Drodzy, rozpoczęliśmy ogólnopolską akcję #pandemiafilmowa. Jesteśmy grupą studentów Szkoły Filmowej w Łodzi i rozpoczynamy nowy projekt dokumentalny portretujący Polaków w czasie pandemii. Mamy prośbę o podsyłanie krótkich filmów. Mogą one portretować jedną prostą sytuację, mieć formę wpisu do pamiętnika, czy też reportażu ukazującego najbliższe otoczenie. Chcemy zapisać w filmie ten trudny dla wszystkich czas. Stworzyć swoistą kapsułę czasu. Zdokumentować tą trudną dla wszystkich sytuację”czytamy pod jednym z opublikowanych filmikiów.

Studenci zachęcają do skupienia się na codziennej prozie życia, która jednocześnie ukaże, jak wygląda rzeczywistość w czasie trwania pandemii.

Jeśli więc zaobserwowaliście przez okno coś ciekawego, sąsiad kolejną godzinę wierci w dzielącej was ścianie, jesteście posiadaczami jakiejś umiejętności, którą chcecie się pochwalić, bądź myśli, którą chcecie się podzielić, to jest to powód, aby wystąpić w tym dokumencie. Patronat nad całością projektu sprawuje Szkoła Filmowa w Łodzi. Opiekunami artystycznymi są Jacek Bławut i Mirosław Dembiński. Więcej informacji znaleźć można tutaj.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: facebook.com/Koronawirus-FILM-Polska

TU I TERAZ