Superksiężyc już dzisiaj na naszym niebie
Miłośnicy obserwacji gwiazd i podziwiania bezkresu kosmosu dobrze wiedzą o tym, że pełnia Księżyca przypadająca na marzec jest zjawiskiem niezwykłym. 9 marca dojdzie do najjaśniejszej pełni w całym roku. Dzisiaj Księżyc znajdzie się wyjątkowo blisko Ziemi, tym samym jego tarcza będzie dobrze widoczna gołym okiem. Dobre wieści są takie, że zjawisko to można będzie podziwiać z każdego zakątka kraju. Jeśli zależy wam na najlepszych wrażeniach, warto wybrać się za miasto, gdzie niebo nie jest tak bardzo zanieczyszczone światłem.
Podczas dzisiejszego wieczornego lub nocnego spaceru będzie można oglądać księżyc aż o 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy od tego, który obserwujemy w normalną noc.
Marcowa pełnia znana jest pod kilkoma nazwami: Robaczy Księżyc, Skrzypiąca Pełnia, Klonowa Pełnia Księżyca i Pełnia Śmierci. Skąd te nazwy? Pierwsza została nadana przez rdzennych Amerykanów, którzy zauważyli, że ostatnia pełnia zimowego Księżyca związana jest z pojawianiem się robaków na powierzchni ziemi. Skrzypiąca Pełnia prawdopodobnie nawiązuje do kruszenia się pokrywy lodowej, która ma miejsce w tym okresie i zwiastuje szybkie przyjście wiosny. Klonowa Pełnia może być odniesieniem do zbioru soku klonowego, a o pochodzeniu Pełni Śmierci wolimy nie wiedzieć.
Możemy czuć się dziś zmęczeni i zdenerwowani. Możliwe są również problemy ze snem.
Kolejną szansą na obserwację Superksiężyca będziemy mieli 8 kwietnia i 7 maja. Nie przegapcie tych dat!
Tekst: PKW