Surrealistyczna talia kart tarota autorstwa Salvadora Dalego doczekała się reedycji
Słynna talia zaprojektowana została przez Dalego na prośbę reżysera Alberta R. Broccolego i miała pojawić się w filmie o Jamesie Bondzie „Żyj i pozwól umrzeć” (1973), w którym zagrali m. in. Roger Moore i Jane Seymour. Malarz przyjął zamówienie na prośbę swojej żony Gali – wielkiej entuzjastki okultyzmu i mistycyzmu. Gdy okazało się, że twórców filmu jednak nie stać na opłacenie honorarium, Katalończyk nie zrezygnował ze stworzenia unikatowej serii. W filmie finalnie pojawiły się karty zaprojektowane przez artystę Fargusa Halla.
Tymczasem słynny surrealista pracował nad swoim dziełem aż 10 lat.
Wystawił karty na sprzedaż w 1984 roku wraz z książką dokładnie opisującą nie tylko jak powstały, ale też jak ich używać.
Piękne i przewrotne projekty Dalego nawiązują do czasów antycznych i modernizmu.
Dziesiątka Mieczy jest tu alegorią zamachu na Juliusza Cezara, a Królowa Kielichów, która zazwyczaj przedstawiana jest jako sędziwa matrona, ma wąsik i kozią bródkę. Dalí we własnej osobie pozuje w roli Maga, podczas gdy jego żona wciela się w Arcykapłankę.
Reedycję tarota Dalego wydało niedawno wydawnictwo Taschen. Od 15 listopada do kupienia jest nie tylko sama talia 78 kart, ale też podręcznik napisany przez słynnego surrealistę – pod redakcją Johannes Fiebig, niemieckiej autorki i specjalistki zajmującej się tarotem.
Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: www.taschen.com