Tajlandia coraz bliżej legalizacji małżeństw jednopłciowych

Tajlandia uważana jest za jedno z najbardziej tolerancyjnych państw w Azji, a dyskryminacja ze względu na orientację seksualną jest tam zakazana od 2015 roku. W ubiegłą środę w tamtejszym parlamencie przyjęta została ustawa, która zbliża ten kraj do legalizacji małżeństw jednopłciowych.
Choć w ustawie nie pada słowo 'małżeństwo’, umożliwia ona parom jednopłciowym wchodzenie w związki cywilne, adopcję dzieci, prawo do wspólnego zarządzania majątkiem i do dziedziczenia.
Z kolei dzięki przyjęciu liberalnego projektu ustawy o równości małżeńskiej, który zaproponowała partia Move Forward, terminy związane z płcią w ustawach dotyczących małżeństwa zamienione zostaną na bardziej inkluzywne – nie będzie ono więc już definiowane wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny.

Za opowiedziało się 229 posłów, przeciw – 166. Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez senat, jednak jej przyjęcie w Izbie Reprezentantów wywołało ogromną radość wśród tajskiej społeczności LGBT.
To dla niej kolejny powód do świętowania w tym miesiącu – na początku czerwca w Bangkoku odbyła się bowiem pierwsza oficjalna parada równości od 16 lat.
Jednopłciowe małżeństwa są póki co możliwe tylko w jednym kraju Azji – w Tajwanie, który zalegalizował je w 2019 roku.
Zdjęcia: Lillian SUWANRUMPHA/AFP
Tekst: NS