Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Te zdjęcia pomogą zrozumieć ci, co wydarzyło się w Warszawie dokładnie 75 lat temu

Dopóki nie zobaczymy czegoś na archiwalnych zdjęciach, trudno jest nam sobie uzmysłowić wagę wydarzeń z przeszłości. Fotograf Michał Dziedzic idzie o krok dalej – jego kolaże ukazujące zestawienia nowych zdjęć Warszawy i starych fotografii z powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce 19 kwietnia 1943 roku, głęboko pozostają w pamięci.
.get_the_title().

Seria wyjątkowych kolaży zatytułowana „Teraz ’43” powstała w zeszłym roku z okazji 74. rocznicy powstania w warszawskim getcie. Dziś mija kolejny rok od tych tragicznych wydarzeń, a praca artystyczna autorstwa Marcina Dziedzina nadal wywołuje ogromne emocje. Jego zdjęciowe kolaże ukazują zderzenie dwóch światów – współczesnego obrazu stolicy z wybranymi scenami z getta.

Wrażenie robi nie tylko doskonałe połączenie archiwalnych i nowych fotografii, ale przede wszystkim unaocznienie tego, co działo się kilkadziesiąt lat temu w dobrze znanych nam miejscach w stolicy.

Uczennice szkoły Bejs Jakow. Kramy Nalewkowskie przy ul. Nalewki 5, 1936 rok.

Dziedzic pokazuje nam nie tylko dramatyczne wydarzenia z getta, ale też sceny z życia codziennego.

Kulturę mamy obrazkową. Jeśli mamy przenosić pamięć i emocje, to one muszą być czymś innym niż suchy przekaz. Jeśli ma to trwać w pamięci – chciałbym, żeby była masowa – to trzeba to robić trochę inaczej i tak próbuję – tłumaczy autor prac w rozmowie z RMF FM.

„Teraz ’43. Losy” to już drugi projekt, w którym Michał Dziedzic poprzez fotografie łączy przeszłość z teraźniejszością – jego wcześniejszy cykl zdjęć przedstawiał sceny z Powstania Warszawskiego. Oba projekty zostały wydane w formie publikacji książkowych.

Album „Teraz ’43” ukazał się na początku kwietnia tego roku i powstał we współpracy z reporterką Magdaleną Kicińską, która była odpowiedzialna za teksty.

Skrzyżowanie ulic Chłodnej i Żelaznej
Leszno 77 róg Żelaznej 86 (dziś al. Solidarności 149).
Wielka Synagoga przy placu Tłomackie 7, widok w kierunku południowym.
Nowolipie 52 (dziś Nowolipie 20), widok w kierunku zachodnim.
Wołyńska róg Zamenhofa.
Gmach Sądów Grodzkich przy ul. Leszno 53/55 (dziś al. Solidarności 127).
Nowolipie 62 róg Smoczej.
Żydzi podczas obrzędu taszlich, związanego z obchodami żydowskiego Nowego roku (Rosz ha-Szana). Na drugim planie mosty przy Cytadeli (dziś most Gdański).
Umschlagplatz, ulica Stawki 4/6.
Plac Grzybowski, widok od strony północnej.
Płonące getto. Noc z 20 na 21 kwietnia 1943 roku. Widok z kamienicy Goldstanda (pl. Dąbrowskiego 8/Kredytowa 9) w kierunku północnym.
Krakowskie Przedmieście koło pomnika Adama Mickiewicza, widok w stronę Starego Miasta.

Nowolipie róg Smoczej, widok w kierunku wschodnim. Płonie kamienica.

TU I TERAZ