Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Te zdjęcia Chin nie podobają się władzom kraju. Ich autor, Lu Guang zaginął ponad miesiąc temu

Lu Guang to trzykrotny zwycięzca World Press Photo słynie z tego, że w swoich pracach nie boi się poruszać kontrowersyjnych i niewygodnych dla władz chińskich tematów. Od miesiąca nie wiadomo gdzie jest.
.get_the_title().

Prace Guanga spotykają się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem na świecie. Aż trzykrotnie został nagrodzony w konkursie World Press Photo. Zdecydowanie inaczej jego zdjęcia są odbierane przez władze Chin. Obraz tego kraju, pokazywany przez Guanga rozmijał się z tym, jak rząd chiński chciał, aby państwo było prezentowane na zewnątrz. Mocne, smutne i budzących wiele emocji obrazy nie pozostawiają złudzeń, że mimo olbrzymiego progresu, stałej ekspansji Chin, za reżimem kryje się dużo cierpienia.

Tymczasem w pracach fotografa pojawiały się takie tematy jak HIV, narkotyki czy zanieczyszczenie środowiska.

Krajobraz po wybuchu rurociągu/Dalian Bay
Kobieta prosząca niebiosa, żeby jej nieuleczalnie chorego wnuka opuścił ból

Na początku listopada Guang udał się do chińskiego regionu Sinciang, gdzie miał uczestniczyć w sesji fotograficznej. Stamtąd, według planów, powinien był udać się w odwiedziny do swojego przyjaciela w Sichuan, dokąd jednak nigdy nie dotarł. O zaginięciu fotografa i dziennikarza poinformowała na Twitterze jego żona. Dzięki rodzinie mężczyzny, który zaprosił go do Sinciang, udało się ustalić, że obaj zostali aresztowani przez służby bezpieczeństwa. Niestety, na ten moment nic więcej nie wiadomo.

Miejscowa policja, władze regionu, a także rzecznik MSZ nie udzielają żadnych informacji w tej sprawie.

Ścieki z terenu przemysłowego wpływające prosto do morza/Yanwei Port
Robotnik/Wuhai City

Siciang to teren, na którym toczy się konflikt etniczny między Chińczykami Han, a Ujgurami. Jest objęty stałą inwigilacją i kontrolą ze strony władz i służb bezpieczeństwa. Zatrzymania czy zaginięcia osób, zwłaszcza związanych z muzułmańską społecznością, są tam na porządku dziennym. Chińskie władze są krytykowane przez środowiska międzynarodowe – od naukowców przez aktywistów po przedstawicieli ONZ – za metody działań. Te jednak tłumaczą się koniecznością ochrony przed wpływami separatystycznych bojówek.

Trzynastoletni Gao Rongshneg przy grobie swoich rodziców
Dzieci z porażeniem mózgowym jedzą mleko w proszku

Aresztowania przybywających na miejsce dziennikarzy i fotoreporterów, chcących nagłośnić sytuację panującą w tym regionie, również nie są niestety rzadkością. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że Guang faktycznie został zatrzymany.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie ma żadnych oficjalnych, konkretnych informacji w tej sprawie, sytuacja jest niepokojąca.

Rodzina, która sprzedała cały swój dobytek, by pokryć wydatki na opiekę medyczną
Upośledzone i niepełnosprawne sieroty zaadoptowane przez rolników

Wpis jego żony na Twitterze sprzed kilku dni informował o tym, że w tym miesiącu przypadała ich 20 rocznica ślubu. Kobieta podziękowała również przyjaciołom za wsparcie i wyraziła nadzieję, że sprawa zaginięcia jej męża niebawem pomyślnie się zakończy. Trzymamy kciuki, żeby właśnie tak było.

Pracownicy jednej z fabryk w chmurze kurzu
Pracownik fabryki jeansu

Autorem wszystkich użytych w tekście zdjęć jest Lu Guang. Zdjęcie główne przedstawia 11-letniego Xu Li cierpiącego na raka kości.

Tekst: Kinga Dembińska

TU I TERAZ