Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Udało się! Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111 – od 1 marca działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę

W 2019 roku prowadząca go Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zgłosiła się do rządu z wnioskiem o środki na rozszerzenie działalności z 14 godzin dziennie na całą dobę. Władze nie udzieliły dotacji. Zmobilizowali się za to ludzie dobrej woli i w ciągu dwóch dni uzbierano 2 miliony złotych.
.get_the_title().

O problemie depresji oraz innych chorób i zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży mówi się coraz głośniej. Tak samo jak o stanie polskiej psychiatrii, która zdaje się nie być w ogóle przygotowana do zapewnienia odpowiedniej pomocy i wsparcia wszystkim potrzebującym.

Dlatego wszelkie działania oddolne, jak również te, które prowadzą organizacje i fundacje, są na wagę złota. A dokładniej – na wagę życia.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę już od 11 lat poprzez Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 uzupełnia istotną lukę w polskim systemie pomocy dzieciom, które nie mają dostępu do profesjonalnej opieki w swoim otoczeniu. Teraz – od 1 marca – niesie pomoc 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

FDDS.pl

„Od 2012 roku obserwujemy stalą tendencję wzrostową w zakresie wskaźnika zamachów samobójczych zarejestrowanych przez policję. Współczynnik prób samobójczych w 2012 roku wynosił 3,8/100000 zaś w 2019 roku osiągnął wartość 13/100000 Odpowiednio dla młodzieży pomiędzy 13-18 rokiem życia odnotowano blisko 4-krotny wzrost z 11,2/100000 w roku 2012 do 41,6/100000 w 2019 roku” – informuje na swoim fanpage’u Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Te liczby szokują. Najważniejsze jest jednak to, żeby mobilizowały do działania i opracowywania rozwiązań, które będą przeciwdziałać tej tendencji wzrostowej.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, mimo że od tak wielu lat walczy o prawa, godność, zdrowie i życie dzieci i młodzieży, uznała że musi zrobić jeszcze więcej. I osiągnęła założony cel – linia wsparcia 116 111 działa całą dobę, siedem dni w tygodniu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (@dajemydzieciomsile)

Dlaczego jest to takie ważne? „Każdego dnia konsultanci Telefonu Zaufania 116 111 odbierają około 300 połączeń od młodych ludzi. Aż 130 z nich dotyczy problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, takich jak: depresja, niska samoocena, stres, napięcie, niepokój i lęki, a także zaburzenia odżywiania, samotność i smutek” – czytamy na stronie Fundacji. – „Wśród tych telefonów są też połączenia od dzieci, które okaleczają się, mają myśli samobójcze czy planują odebrać sobie życie. Miesięcznie konsultanci podejmują około 40 interwencji kryzysowych. To najpilniejsze przypadki, wymagające natychmiastowej reakcji odpowiednich służb w celu ratowania zdrowia i życia dzieci kontaktujących się z Telefonem 116 111. To średnio 1,5 interwencji dziennie!”

W ciągu 11 lat działania linii 116 111 specjaliści Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odebrali ponad 1 mln 300 tys. telefonów od młodych ludzi i odpowiedzieli na ponad 64 tys. anonimowych wiadomości online. W tym czasie podjęto 1852 interwencje ratujące życie najmłodszych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (@dajemydzieciomsile)

Rola Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży jest nieoceniona. Tak samo jak ogrom pracy, który wkłada w jego funkcjonowanie fundacja. Utrzymanie całodobowego funkcjonowania linii 116 111 w perspektywie długofalowej wymaga jednak sporych środków finansowych. Pieniądze są potrzebne na zapewnienie m.in. odpowiedniej infrastruktury, wynagrodzeń czy szkoleń.

Dlatego każdy, kto chciałby wesprzeć ten cel, może to zrobić, dokonując wpłaty na stronie wspierajtelefon.pl.

Przy okazji przypominamy także o kampanii Forum Przeciw Depresji i ich stronie internetowej, na której możecie znaleźć wiele informacji, dotyczącej tej choroby.

Forum Przeciw Depresji również posiada linię wsparcia – Antydepresyjny Telefon – 22 594 91 00. W każdą środę i czwartek w godz. 17:00 – 19:00 dyżur pełni tam lekarz psychiatra.

Wspieraj Telefon, by mógł pomagać dzieciom przez całą dobę!

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży można wesprzeć przekazując 1% podatku na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. KRS 0000 20 44 26.

Pomóc można również przekazując jednorazową wpłatę na stronie wspierajtelefon.pl lub decydując się na regularne, comiesięczne wsparcie.

Tekst: KD

TU I TERAZ