Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Poznaniu otwiera się Pawilon Nowa Gazownia – miejsce dla bywalców imprez i artystów

Pawilon, otwarty w 2011 roku na poznańskim Chwaliszewie, jako „tymczasowy” obiekt kulturalny, nie wpisał się na stałe w świadomość poznaniaków. Być może zmieni się to teraz, kiedy pieczę nad nim przejmuje Galeria Miejska Arsenał. Nowe otwarcie już 9 marca.
.get_the_title().

Przez kilka ostatnich lat w charakterystycznym, okrągłym budynku odbywały się koncerty, wystawy i inne imprezy kulturalne. Ugruntowanej pozycji na kulturalnej mapie miasta nie zapewnił mu jednak ani początkowy operator budynku – Estrada Poznańska, ani ostatni – Czapski Art Foundation, ani też inne instytucje i osoby zaangażowane w działalność Nowej Gazowni. Nie pomógł nawet fakt, że budynek położony jest w centrum miasta i chwali się go za bardzo dobrą akustykę oraz nowoczesne wyposażenie.

Może to się jednak zmieni. Od tego roku miejsce nazywa się po prostu Pawilon, a pieczę nad nim przejęła znana i zasłużona Galeria Miejska Arsenał.

Kurator Pawilonu – Andrzej Pakuła – zapowiada, że będą się tam odbywać przede wszystkim wydarzenia performatywne związane z teatrem i ruchem.

Z Pawilonem współpracować będzie nieistniejący już klub LAS, który działał na OFF Garbary. Nie zabraknie także debat i dyskusji. Poza wydarzeniami ze strefy kultury, ma to być miejsce otwarte dla organizacji pozarządowych i ciekawych miejskich inicjatyw, a także mieszkańców, twórców i odbiorców. Wstęp na większość wydarzeń ma być darmowy. Z pewnością za darmo będzie można wybrać się na pierwsze wydarzenia nowego Pawilonu, bo od 9 do 15 wszystkie wydarzenia będą bezpłatne. 21 marca odbędą się konsultacje programowe, na które zaproszeni są wszyscy chętni do współpracy. Następnie poznamy program wydarzeń na kolejne miesiące.

LAS zaczyna swoje imprezy już 9 marca koncertem pochodzącego z Poznania artysty – Wojciecha Bąkowskiego. Pawilon ma być szansą dla artystów niewygodnych, trudnych do zdefiniowania. To właśnie ich muzyki będziemy tam słuchać. Ciekawie zapowiada się także cykl #Pola wiedzy, czyli spotkania z artystami i ludźmi kultury. Pawilon stanie się także miejscem projekcji filmowych, głównie spoza głównego nurtu, rzadko trafiających do dystrybucji. Na pewno przypadnie do gustu sympatykom takich festiwali jak Sundance czy Cannes. Program teatralny, a właściwie performatywny, będzie się opierał głównie na ruchu, nowych mediach i teatrze eksperymentalnym. Otworzy go pokaz spektaklu „So Emotional” Marty Ziółek – aktualnie jednej z najważniejszych polskich choreografek i performerek.
Pawilon zapowiada się naprawdę interesująco i być może tym razem miejsce na dobre zagości w świadomości mieszkańców Poznania jako ważna przestrzeń wydarzeń kulturalnych i społecznych.

TU I TERAZ