Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W tym roku chętnie kupujemy prezenty dla bliskich od małych firm. Jakie płyną z tego korzyści?

Przede wszystkim to te najmniejsze firmy, manufaktury i wszlkie inne małe biznesy najbardziej ucierpiały w skutek pandemii. Warto je wesprzeć, ponieważ to właśnie u nich możecie znaleźć niepowtarzalne prezenty, często od początku do końca wytworzone w zrównoważony sposób.
.get_the_title().

W ostatnich latach obserwuje się coraz większy zwrot w kierunku robienia zakupów u lokalnych producentów, a nie globalnych marek. Jednak dla wielu to pandemia była punktem zwrotnym. W tym roku małe biznesy stanęły w obliczu bezprecedensowych wyzwań. Większość z nich została zmuszona do zamknięcia swoich drzwi podczas lockdownów. Wiele z nich wciąż nie jest w stanie opłacić czynszu, a co dopiero mówić o jakimś zysku. Dlaczego warto je wesprzeć?

Małe firmy na pewno zadbają o każde zamówienie, bo pojedynczy zakup i zadowolenie klienta jest dla nich bardzo ważne.

Twoje zamówienie nie zginie wśród setek czy tysięcy innych, a może nawet dostaniesz odręcznie napisaną kartkę i upominek. Prawdopodobnie mały sklep, z którego będziesz zamawiał prezent, tworzą ludzie z pasją. Masz zatem pewność, że nowa koszulka, tabliczka czekolady, mydło czy perfumy były wytworzone z dbałością o każdy szczegół – od składników, przez jakość wykonania, aż po piękne opakowanie. Tu nie liczy się ilość, a jakość i warto to docenić.

kadzidła od dziuplapuszczyka.pl

Produkty oferowane przez mniejsze marki często są znacznie lepszej jakości niż te, które dostaniesz chociażby w sieciówkach. Idzie za tym wyższa cena, a więc na pewno bardziej przemyślisz zakup. Kupisz mniej, ale za to będą to rzeczy lepszej jakości, które będą służyć dłużej.

Według niedawnego badania Visa 60 proc. kupujących w USA w tym sezonie świątecznym planuje zrobić co najmniej połowę zakupów u lokalnych sprzedawców.

Pandemia, mimo swych oczywistych i wręcz tragicznych skutków, zmieniła kilka rzeczy na lepsze. Na pewno zwiększyła poczucie wspólnoty – pamiętacie te wszystkie akcje z marca i kwietnia? Wspieraliśmy starszych sąsiadów, osoby biedne, robiliśmy im zakupy, można było nawet znaleźć na klatkach schodowych zakwas do pieczenia chleba. Poczuliśmy, że jesteśmy w tym wszystkim razem i musimy się wspierać. Teraz to właśnie te małe firmy w dużej mierze tworzą nasze społeczności. Gdy kupujesz lokalnie, pozwalasz im zostać w tych społecznościach, a one pomagają w lokalnym rozwoju.

ręcznie robione świece od yooka.pl

Dochody małych firm spadły nawet o 40 proc. Również 40 proc. z nich zostało zamkniętych.

Ryzyko, które towarzyszy każdemu przedsiębiorcy zakładającemu własną działalność, często prowadzi do nowości i innowacji, które popychają świat do przodu. Potrzebujemy ich, ponieważ są ważne dla gospodarczej oraz społecznej „tkanki” naszego społeczeństwa. Wspierają też pewne ekosystemy, które pozwalają innym firmom rozwijać się, idąc ich śladem. Wydając na te biznesy swoje pieniądze, pomagamy im utrzymać się na powierzchni, a wielu ludziom dajemy możliwość pracy.

Nie jest to regułą, jednak często małe firmy tworzą swoje produkty w zrównoważony sposób. Droga, którą przechodzą od producenta do konsumenta, jest krótsza.

Prowadzi to do większej przejrzystości składników, materiałów i źródła kupowanych rzeczy. Nierzadko to małe biznesy same są producentami wytwarzającymi towary. Często niewielkie ilości oferowanych produktów umożliwiają mniejszym firmom lokalną i etyczną produkcję.

Galerie handlowe wygrywają pod względem wielkości i niskich cen, ale małe firmy oferują różnorodność, wyjątkowość i racjonalność. Przecież nikt nie chce dać i otrzymać prezentu, który można kupić wszędzie. Omiń w tym roku świątynie konsumpcjonizmu i odpuść masowo produkowane świece, krawaty czy zestawy do kąpieli. Zaskocz swoich bliskich niepowtarzalnym prezentem od małej firmy. Nie wiesz, na co się zdecydować? Zajrzyj do naszego prezentownika, gdzie znajdziesz wiele propozycji od małych, lokalnych firm.

Zdjęcie główne: unsplash.com
Tekst: Marta Zinkiewicz

TU I TERAZ