Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Witamy w domu – czyli murale upamiętniające Marzec ‘68 na Dworcu Gdańskim

Plenerowa wystawa zatytułowana „Witamy w domu” poświęcona jest Polakom, którzy musieli opuścić Polskę w wyniku antysemickiej kampanii w marcu 1968 roku. Wyemigrowało wówczas ponad 13 tys. osób. Galeria powstała w wyniku współpracy Fundacji Klamra oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
.get_the_title().

Streetartowe portrety w Galerii są autorstwa pięciu polskich artystów: Barbary Poniatowskiej, Elżbiety Jędrzejewskiej, Aleksandry Adamczak, Marty Zabłockiej oraz Dariusza Paczkowskiego.

Postarali się oni, aby 50 lat po wydarzeniach z marca ’68 można było przywrócić zbiorową pamięć o emigrantach.

FOT. M. STAROWIEYSKA / źródło: MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Inspiracją stała się aktorka Ida Kamińska, która w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się w 1968 roku opuścić Polskę. W dniu wyjazdu na Dworcu Gdańskim była z kwiatami żegnana przez wielbicieli i sympatyków jej talentu – mówi Dariusz Paczkowski, artysta streetartowy, działacz społeczny i dyrektor artystyczny galerii przy Dworcu Gdańskim.

FOT. M. STAROWIEYSKA / źródło: MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Oprócz Idy Kamińskiej na muralach przedstawionych jest jeszcze pięć osób. Są to Anna Frajlich-Zając (pisarka i wykładowczyni literatury polskiej), Alina Margolis-Edelman (lekarka, działaczka społeczna, uczestniczka powstania w getcie warszawskim),Zygmunt Bauman (socjolog, filozof, jeden z najważniejszych teoretyków postmodernizmu), Marian Eile (twórca i redaktor naczelny „Przekroju”) oraz Jerzy Lipman (operator, autor zdjęć między innymi do „Kanału” czy „Noża w wodzie”, uważany za współtwórcę Polskiej Szkoły Filmowej).
Galeria murali przy Dworcu Gdańskim towarzyszy wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która będzie dostępna dla zwiedzających do 24 września.

Autor: KB
Zdjęcie główne: fot. M. Starowieyska, źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich

TU I TERAZ