Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

My/Wy … TY! Scena Tańca Studio

Scena Tańca Studio to najlepsze spektakle taneczne z Polski i zagranicy, różnorodność form i stylów tańca współczesnego. Złap rytm i Ty!

.get_the_title().

Jeszcze w tym miesiącu (od 17 do 19 grudnia 2018r.) w STUDIO teatrgaleria odbędzie się kolejna odsłona autorskiego programu Sceny Tańca Studio pt. „Piąta strona świata”, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Od 3 lat program ten propaguje intrygujące sprzężenie teatru i tańca, ciesząc się ciągle rosnącym wśród warszawiaków powodzeniem.

Scena Tańca Studio poszukuje „swoistości” polskiego tańca w relacji z innymi językami ekspresji. Chce ukazać nowy proces kształtowania się tożsamości i ekspresji artystycznej, poszerzonych o inne, nieznane elementy, będące wynikiem fascynacji innymi kulturami, tradycjami i systemami tanecznymi.

Zaciera granice pomiędzy tańcem współczesnym, baletem, teatrem ruchu, pantomimą, improwizacją, a performansem. Grudniowa odsłona Sceny Tańca Studio została przygotowana przez duet kuratorski Anny Królicy i AdamaKamińskiego. Twórcy wybranych spektakli przedstawiają w swoich pracach wizję współczesnego świata; codzienne doświadczenia, utopie, marzenia i przesądy związane z życiem w określonej wspólnocie.

„My / Wy” fot. K. Machniewicz

Spektakl Krakowskiego Teatru Tańca „My / Wy” traktuje o wspólnotowości i wyrasta z inspiracji polską techniką tańca współczesnego, która odzwierciedla historię i polską mentalność. Określone miejsca nabierają swojej tożsamości, uaktywnia się pamięć i odczuwanie czasu teraźniejszego, tu i teraz. Artyści poprzez swoje działania poszukują odpowiedzi na pytania o jakość życia we wspólnocie. Sprzeciw wobec dominujących w społeczeństwie tendencji to jeden z głównych katalizatorów konstruowania społecznej relacji. By nie dać się zamknąć w kategoriach własności i tożsamości, wspólnota musi dokonywać nieustannego samoprzekraczania.

Dominik Więcek i Michał Przybyła w spektaklu “Bromance” zastanawiają się nad wariantami męskości. Artyści szukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób pozostawić mężczyznom w przestrzeni publicznej nieformalne prawo do przejawów czułości, czy sentymentalności, bez obawy o bycie posądzonym o śmieszność. Skoro bariera dotyku jest tak trudna do przełamania, to czy istnieją sposoby na zbudowanie silnej więzi w inny sposób? Przedstawienie porusza temat przeszkód i uwarunkowań, które czynią męską przyjaźń trudną do celebrowania i wyrażania.

„Bromance” fot. Maciej Zakrzewski

“Wonderful World” to praca zespołu Collective B, w której artyści konfrontują się z tematem przemocy i tworzą fikcyjną scenę masakry, wykorzystując medium tańca współczesnego i współczesną muzykę na żywo. Wonderful World oferuje rodzaj teatru fizycznego, gdzie używa się formy do obalenia ustalonych struktur języka w teatrze i ukazania lingwistycznych dylematów w kontekście mówienia o przemocy. Unikając jawnych gestów dydaktycznych, przedstawienie pobudza do dyskusji na temat konfliktu i polityki.

„Wonderful World” fot. Ivan Marenic

Na specjalna uwagę zasługuje polska premiera spektaklu „Solidaritot I Solidar-Noc”.

Powstała ona w koprodukcji Polskiego Teatru Tańca z niemieckim kolektywem Bodytalk, którego tancerze i dyrektor Yoshiko Waki, wywodzą się ze słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika. Spektakl porusza bardzo aktualne w Polsce sprawy związane z WOLNOŚCIĄ i z działalnością Solidarności. Czy w najnowszym spektaklu Solidaritot I Solidar-Noc widzowie odnajdą elementy skrajnych, prowokacyjnych prac l’enfant terrible niemieckiego Tanztheater?

„Solidaritot” fot. A. Grabowski

Ostatniego dnia finałowej odsłony programu „Piąta strona świata” zaprezentujemy dwie prace solowe. Wojciech Marek Kozak w „Multitude” podejmuje temat obcego, poruszającego się w strukturach społecznych, jego dążeń, pragnień i przeżyć. Jest to debiut choreograficzny artysty.

„Multitude” fot. Piotr Magdziarz

Alexey Torgunakov jest tancerzem na co dzień związanym z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark.

“Body mantra” to jego praca autorska, stanowiąca poetycką wizje celebracji ludzkich uczuć i wątpliwości.

„Bodymantra” fot. Krzysztof Kadis

 

Projekt Scena Tańca Studio powstał przy wsparciu Biura Kultury miasta Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

TU I TERAZ