„Wypierdalać!” kandydatem w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2020
Konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku jest organizowany przez PWN już po raz piąty. W 2016 roku w plebiscycie zwyciężył „sztos”, rok później „xD”, następnie „dzban”, a ubiegły rok należał do „alternatywki”. Co wygra tym razem?
Rok 2020 wyraźnie różnił się od wszystkich poprzednich, a więc można przewidywać, że znajdzie to odzwierciedlenie także w plebiscycie PWN-u.
Jak przyczynić się do wyboru Młodzieżowego Słowa Roku? Na stronie PWN-u możecie zgłaszać słowa oraz ich opisowe definicje do 30 listopada. Następnie jury w składzie Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Bartek Chaciński („Polityka”) wybierze słowa, które najlepiej opisują ubiegły rok.
Pamiętacie plakat Solidarności z 1989 r? Ten "W samo południe"? Jak nie, wrzucę go w komentarzu.
Pomyślałem, że fajnie…Opublikowany przez Jarka Kubickiego artista Niedziela, 25 października 2020
Wśród propozycji użytkowników, które robią karierę w sieci, znalazły się takie słowa jak „sasin” (jednostka miary wynosząca 70 mln) czy „neuratyw” (czyli słowo, które jest nazwą zawodu, funkcji czy profesji w rodzaju nijakim; używane przez osoby niebinarne).
Wydarzenia ostatnich dni sprawiły, że wśród sugestii, które robią karierę w internecie, znalazło się też słowo „Wypierdalać!”.
To właśnie ono stało się hasłem Strajku Kobiet protestującego przeciwko wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrza (i tak niespecjalnie łagodną) ustawę antyaborcyjną. Może i niecenzuralne, ale znakomicie opisujące gniew, który po tej barbarzyńskiej decyzji poczuły miliony Polek i Polaków. Jeśli więc chcecie, aby to właśnie „Wypierdalać!” stało się Młodzieżowym Słowem Roku 2020, możecie zgłaszać je tutaj.
Zdjęcie główne: Monika Bryk/Krytyka Polityczna
Tekst: NS