Zaproś kulturę do swojego domu, czyli poznańskie wydarzenia kulturalne online
Poznańska kultura bynajmniej się nie poddaje i nie zwalnia tempa. Wydarzenia, których każdego dnia przybywa, nabierają rozmachu i zyskują rzesze fanów. Jedyna zmiana jest taka, że rzecz dzieje się w sieci. Wystawy, spektakle, projekcje filmowe czy koncerty oglądamy na ekranach komputerów.
Instytucje kultury zawiesiły swoją działalność stacjonarną, ale znalazły sposób na to, żeby wielbiciele sztuki byli wciąż na bieżąco. I to bez ruszania się z własnej kanapy!
Prezentujemy przewodnik po 10 najciekawszych kulturalnych adresach w poznańskiej kulturze!
Kuba, sześćdziesiąt lat po rewolucji. To tytuł kolejnej wyprawy online organizowanej przez Barak Kultury.”Hawana to stolica zmysłów: widoków, muzyki, zapachów, smaków i dotyku wiatru, a każdy banał, który się o tym mieście wcześniej słyszało, znajduje prędzej czy później potwierdzenie. Krótki pobyt na Kubie zmienił moje życie, a Hawana, zgodnie z obietnicą poety, złamała mi serce. Nie mogę przestać za nią tęsknić; dlaczego?” – czytamy w opisie wydarzenia. Już 3 kwietnia opowie o tym prof. Joanna Maleszyńska z Instytutu Filologii Polskiej UAM!
Biblioteka Raczyńskich przygotowała dla czytelników podcasty. Są one publikowane na stronie www.bracz.edu.pl, na kanale Biblioteki Raczyńskich na Youtubie i w serwisie Spotify. Wśród nich m.in. nagrania z serii „Kanon lektur nieczytanych”. Na kanałach biblioteki na YT i w serwisie Spotify pojawiają się także nagrywane przez bibliotekarzy audiobooki z klasyków powieści kryminalnej.
Zamek zaprasza na wirtualne wycieczki po dwóch wystawach – „Nieznany Impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni” z audiodeskrypcją prac oraz „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”.
Na zamkowym kanale Youtube dostępne są relacje ze spotkań literackich czy festiwalu Poznań Poetów.
Rozmowy z autorami można znaleźć także na blogu zamekczyta.pl.
4. Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT
CTK TRAKT przygotowało propozycje spotkań z dziedzictwem online w czterech obszarach tematycznych – interpretacji dziedzictwa, #dziedzictwadlaklimatu, akademii online i rodzinnym.
Dodatkowo na profilach facebookowych Bramy Poznania oraz Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci są publikowane nagrania związanych z historią miasta oraz rodzinne zadania-wyzwania do zrealizowania w domu po odsłuchaniu opowieści.
5. CYRYL / Poznańskie Archiwum Historii Mówionej
CYRYL, czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne pozwala cofnąć się w czasie i poznać Poznań taki, jakim był kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Na stronie internetowej cyfrowego muzeum prezentowane są tysiące fotografii, pocztówek i dawnych planów Poznania ze zbiorów m.in. bibliotek, muzeów, centrów kultury i prywatnych kolekcji. Można tu prześledzić historię poznańskich zabytków, posłuchać archiwalnych nagrań, obejrzeć spektakle teatralne czy filmy.
Uzupełnieniem CYRYLA są treści, które oferuje Poznańskie Archiwum Historii Mówionej.
Archiwum to kolekcja nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach. W swoich zbiorach zgromadziło już blisko trzysta filmowych wywiadów ze świadkami historii. Są wśród nich uczestnicy tak ważnych wydarzeń, jak Czerwiec ’56 czy Marzec ’68.
Kabaret Tey, Zbigniew Górny, Małgorzata Ostrowska, Lombard – co ich łączy? Wszyscy zaczynali na deskach Estrady Poznańskiej, która obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano 16-odcinkowy cykl podcastów o historii rodzimej sceny muzycznej. W pierwszym odcinku wystąpi Małgorzata Ostrowska. Do posłuchania tutaj.
Estrada na swojej stronie internetowej udostępnia również ilustrowaną książeczkę pt. „Zwierzyniec”, przygotowaną na potrzeby cyklu Dzieciaki na Piętrze, a także publikację dotyczącą zeszłorocznej edycji projektu Kulturalny Stary Rynek.
Zamknięcie instytucji wcale nie musi oznaczać rezygnacji z muzyki klasycznej. Wręcz przeciwnie. W piątki o godz. 19:00 muzycy zapraszają na koncerty online. Występy są dostępne na stronie internetowej tylko w godzinach transmisji.
Muzealnicy połączyli stare z nowym – eksponaty archeologiczne z nowoczesnymi technologiami. Wystarczy pobrać darmową aplikację (systemy Android i iOS), dzięki której możemy oglądać ekspozycje i poczytać o prezentowanych na nich eksponatach. Na stronach www.muzarp.poznan.pl oraz www.rezerwat.muzarp.poznan.pl stopniowo publikowane będą również prezentacje z opisami wystaw stałych i wcześniej eksponowanych wystaw czasowych.
9. Scena Robocza – Centrum Rezydencji Teatralnej
Czym jest nadzieja? Skąd się bierze? Co to za narzędzie? Monika Popiel i Paweł Świerczek zapraszają na warsztaty, podczas których wspólnie z uczestnikami zastanowią się jak i do czego można użyć nadziei. Zajęcia odbędą się w dwóch turach: 28 marca oraz 4 kwietnia.
10. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Wykładowcy zapraszają na przerwę! „UAMówi – 11:00” – to hasło cyklu krótkich wykładów na żywo, które można oglądać na facebookowym profilu uczelni. Prelekcje mają około 30 minut. Ich tematyka jest bardzo różna. Wykłady rozpoczynają się zawsze o godz. 11:00.
Aktualizacje wirtualnych poczynań możecie śledzić tutaj!
Tekst: Dominika Szymańska