Zwycięskie prace w konkursie B+W Awards 2018 magazynu LensCulture przypominają o sile wyrazu czarno-biało fotografii
Magazyn LensCulture od 10 lat trzyma rękę na pulsie tego, co się dzieje w świecie fotografii we wszystkich możliwych jej gatunkach i dziedzinach i wyławia z tego prawdziwe perełki. W listopadzie prezentowaliśmy wyróżnione przez niego prace wschodzących talentów. Tym razem, zresztą po raz pierwszy w swojej historii, wybrał i nagrodził najlepsze czarno-białe zdjęcia.
Nagrody przyznawano w dwóch kategoriach: seria zdjęć i pojedyncze ujęcia.
Pierwsze miejsce za serię zdjęć zdobył Camillo Pasquarelli z Włoch za „Dolinę Cieni”. Są to głównie portrety, ukazujące osoby, które ucierpiały w wyniku zaognionej sytuacji panującej w Kaszmirze. Autor zdjęć idzie jednak o krok dalej niż pokazanie ich twarzy.
Na swoich pracach umieścił również zdjęcia rentgenowskie przedstawiające doznane obrażenia oraz dokumentację medyczną.
Za każdą z tych fotografii stoi prawdziwa historia człowieka, który znalazł się w niewłaściwym miejscu i niewłaściwym czasie, co przypłacił swoim zdrowiem i przekreśleniem marzeń.
W kategorii zdjęć pojedynczych wygrała Beth Caron z USA za zdjęcie „Tymczasowa matka”.
Fotografka poprzez swoje zdjęcia chce pokazać, ile niezwykłych rzeczy kryje się za z pozoru banalnymi, codziennymi sytuacjami.
Nie dopisuje jednak historii do tych migawek. Chce pozostawić odbiorcom dowolność interpretacji.
Wśród zwycięzców i finalistów znalazło się ogółem 39 nazwisk. Fotografowie pochodzą z 21 krajów położonych na 5 kontynentach świata.
Jury, składające się z 8 specjalistów, nie ukrywało, że wśród prac, które napłynęły na konkurs, bardzo wiele zrobiło na nich ogromne wrażenie i wybór tych najlepszych wcale nie był łatwy.
Powodów tego stanu rzeczy upatrują nie tylko w niezaprzeczalnym talencie fotografujących, ale też w samej specyfice czarno-białej fotografii. „Nasz świat jest pełen żywych kolorów, ale to przez pryzmat czerni i bieli możemy zobaczyć i poczuć esencję tego, co nas otacza” – czytamy na stronie LensCulture.com – „Taki rodzaj fotografii zmusza nasze emocje i zmysły do pełnego zaangażowania”.
Tematyka zwycięskich prac jest różnorodna – od mody, przez portrety, bieżące wydarzenia, aż po sztukę współczesną czy totalnie eksperymentalne klimaty.
Na wszystkich fotografiach kluczową rolę odgrywała dynamiczna korelacja między cieniami oraz gra czerni z bielą i jasności z mrokiem.
Nagrodzone fotografie są kolejnym dowodem tego, że czasem mniej znaczy więcej.
Wszystkie nagrodzone prace znajdziecie tutaj.
Zdjęcie główne: © Mariagrazia Beruffi. finalista LensCulture Black & White Photography Awards 2018
Tekst: Kinga Dembińska