Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy mieszkańcy Oregonu zagłosują za wykorzystaniem grzybów psylocybinowych w terapii?

Gdyby tak się stało, Oregon zostałby pierwszym amerykańskim stanem, w którym legalne jest medyczne wykorzystanie psychodelików.
.get_the_title().

Nauka zwraca się w kierunku wykorzystania grzybów psylocybinowych w terapii. Już dwa lata temu pisaliśmy o tym, że mogą one pomóc w przypadku chorych na depresję lekooporną. Są również dowody na to, że raz przyjęte grzyby psylocybinowe w połączeniu z terapią mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż na 5 lat. Dlaczego więc psylocybina dalej nie jest w powszechnym użyciu? – Dla dużych firm farmaceutycznych tego rodzaju podejście może być przeszkodą w generowaniu dużych zysków, więc prawdopodobnie w niewielkim stopniu będą zainteresowane terapią psychodeliczną, w której pacjent przyjmuje substancję czynną tylko raz albo kilka razy podczas całej kuracji. Znacznie więcej pieniędzy mogą bowiem zarobić na lekach wymagających codziennego stosowania – mówi Maciejowi Lorencowi psychiatra i psychoterapeuta Peter Gasser w rozmowie, która ukazała się w książce „Czy psychodeliki uratują świat?”.

Jednak, niezależnie od zainteresowania koncernów farmaceutycznych, terapia psychodelikami ma szansę stać się faktem. Przynajmniej w Oregonie, gdzie już wkrótce mieszkańcy zagłosują w sprawie wykorzystania psylocybiny do celów medycznych.

Gdyby tak się stało, Oregon zostałby pierwszym amerykańskim stanem, który zdekryminalizował medyczne wykorzystanie psychodelików (jeśli chodzi o użycie rekreacyjne, w 2019 roku zrobiło to Denver).

Zwolennicy terapii psylocybinowej musieli zebrać odpowiednią ilość podpisów, aby mogło dojść do referendum. Głosowanie nad Measure 109 odbędzie się już 3 listopada, czyli w dniu wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jeśli projekt przejdzie, w Oregonie powstanie program umożliwiający pacjentom powyżej 21 roku życia przyjmowanie grzybów psylocybinowych. Warto jednak podkreślić, że nie jest tak, że po przyjęciu ustawy psylocybinowe sesje automatycznie opanują cały Oregon.

Oregon Health Authority wraz z organem doradczym w postaci Oregon Psilocybin Advisory Board opracowałyby odpowiednie wytyczne w ciągu 2 lat po przyjęciu ustawy.

Mowa jest o przyjmowaniu psylocybiny w ośrodku medycznym i pod nadzorem – OHA określi także, jakie kwalifikacje powinny mieć osoby nadzorujące pacjentów i standardy dawkowania grzybów czy też preparatów z psylocybiną. Czy Measure 109 przejdzie? Gdy w ubiegłbym roku DMH Reaserch zapytało 605 mieszkańców Oregonu o stosunek do terapii psylocybinowej, zdania były podzielone: 24 proc. było zdecydowanie za, 23 proc. raczej na tak, 16 proc. raczej na nie, a 30 proc. zdecydowanie na nie. Pozostaje więc czekać na wyniki głosowania. Niemniej wygląda na to, że terapeutycznej mocy psylocybiny nie da się już dłużej ignorować.

Zdjęcie główne: AP News
Tekst: NS

ZDROWIE