Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ile wart jest dzień bez stresu? 1 osoba na 4 zrezygnowałaby z wypłaty lub seksu

O fatalnym wpływie stresu na zdrowie fizyczne i psychiczne wiadomo nie od dziś, a jednak... Jest to codzienność milionów ludzi. Wielu oddałoby naprawdę dużo, żeby spędzić chociaż jeden dzień bez poczucia napięcia i presji.
.get_the_title().

Badanie ankietowe przeprowadzono z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który przypada 10 października. Wyniki nie są entuzjastyczne, ale też nie zaskakują – coraz to nowe raporty o kondycji psychicznej ludzi na całym świecie pokazują, że potrzebne są natychmiastowe rozwiązania systemowe. Pandemia tylko przyspieszyła i tak niekorzystne trendy. Na szczęście z ankiety wynika też, że 83 procent Amerykanów wie, że czułoby się lepiej, gdyby zadbali o swoje zdrowie psychiczne. Rośnie więc świadomość, że warto troszczyć się nie tylko o ciało – 65 procent poświęciło sobie więcej uwagi w ostatnich dwóch latach.

Jednocześnie trzech na czterech respondentów szczerze przyznało, że zrobiliby 'prawie wszystko’, żeby mieć chociaż jeden dzień bez stresu. Co dziesiąta osoba nie pamięta nawet, kiedy ostatnio nie czuła się spięta, zaniepokojona i zestresowana. W takim stanie ludzie unikają codziennych obowiązków (20 procent nie robi prania, a 15 procent nie sprząta domu), a także deklarują oddanie całej wypłaty (28 procent) lub rezygnację z seksu (26 procent), jeżeli gwarantowałoby im to bezstresowy dzień.

Ankieta pokazała również, że o zdrowiu psychicznym warto rozmawiać, a na ludzi bardzo pozytywny wpływ mają kampanie i dyskusje na ten temat.

66 procent respondentów przyznało, że zaczęli lepiej o siebie dbać pod wpływem inspiracji innymi osobami. Jednocześnie często decyzja o poprawie swojego stanu wynika nie tyle z wewnętrznej diagnozy problemu, a chęci poprawienia relacji z innymi.

Spośród tych, którzy podjęli wysiłek, aby bardziej skupić się na swoim zdrowiu psychicznemu, największymi czynnikami motywującymi było to, jak ich zdrowie psychiczne wpływa na innych (53 procent), a także na spotkania z przyjaciółmi (51 procent) i relacje z rodziną (46 procent). Niestety aż 24 procent pytanych nie czuje ani motywacji zewnętrznej, ani wewnętrznej, by zadbać o psychikę.

Aby osiągnąć swoje cele potrzeba kombinacji różnych rodzajów motywatorów, zwłaszcza jeśli chodzi o zmianę zachowań zdrowotnych. Ważne jest, aby pamiętać, że motywacja nie musi pochodzić tylko z jednego źródła – komentuje dr Andreas Michaelides.

Psycholog dodaje, że dlatego tak istotne jest otaczanie się ludźmi, dla których zdrowie psychiczne jest ważne i którzy zrozumieją, że potrzebujemy pomocy, gdy zaczniemy komunikować problem.

Tekst: AC
Zdjęcie: Aarón Blanco Tejedor/Unsplash

ZDROWIE