Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Młodsze pokolenia mają większe mózgi

Ale to nie znaczy, że są mądrzejsze.
.get_the_title().

Grupa naukowców, której przewodził neurolog Charles DeCarli z University of California Davis, opublikowała na łamach magazynu JAMA Neurology badanie, z którego wynika, że nasze mózgi się zwiększają. Badacze przyjrzeli się mózgom 3 tys. mieszkańców Stanów Zjednoczonych w wieku od 55 do 65 lat, którzy wzięli udział w Framingham Heart Study i urodzili się w różnych dekadach XX wieku.

Okazało się, że objętość mózgu osób, które urodziły się w latach 70. jest o 6,6 proc. większa niż tych, którzy urodzili się w latach 30. XX wieku.

Jeśli chodzi o ośrodkowy układ nerwowy, to istota biała była w przypadku tych pierwszych większa o 8 proc., a istota szara aż o 15 proc., z kolei hipokamp był większy o 5,7 proc. Różnica ta występowała nawet po uwzględnieniu takich czynników jak płeć czy wzrost.

Wydaje się, że dekada urodzenia ma wpływ na wielkość mózgu i potencjalnie długoterminowe zdrowie mózgu.Genetyka odgrywa główną rolę w określaniu wielkości mózgu, ale nasze odkrycia wskazują, że czynniki zewnętrzne – takie jak czynniki zdrowotne, społeczne, kulturowe i edukacyjne – mogą również odgrywać pewną rolę – komentuje Charles DeCarli.

jama neurology

Szacuje się, że w najbliższych dekadach, wraz ze starzeniem się populacji, liczba osób chorujących na demencję może wzrosnąć trzykrotnie. Jednocześnie jednak w ostatnich trzech dekadach częstość występowania demencji w Stanach Zjednoczonych i Europie spadała o 13 proc. na dekadę. Wydaje się, że zdrowszy styl życia wpływa na to, że wśród młodszych pokoleń maleje bezwzględne ryzyko demencji. Jako że chory na demencję mózg z czasem się kurczy, możliwe, że ma to związek także z większymi mózgami – to tak zwana 'hipoteza rezerwy mózgowej’.

Zespół naukowców nie tylko porównał mózgi urodzonych w latach 30. i 70., ale też tych, którzy urodzili się w latach 40. i 50. XX wieku. Tu także zaobserwowali powiększanie się mózgów.

Większe struktury mózgu, takie jak te zaobserwowane w naszym badaniu, mogą odzwierciedlać lepszy rozwój mózgu i lepsze zdrowie mózgu. Większa struktura mózgu oznacza większą rezerwę mózgu i może buforować skutki chorób mózgu związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera i pokrewne demencje, w późniejszym życiu – mówi DeCarli. Neuronaukowcy nie są jednak co do tego zgodni i podkreślają, że wielkość mózgu to nie wszystko – istotne są także inne czynniki, takie jak chociażby styl życia.

Tekst: NS

ZDROWIE