Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Skutki zmian klimatycznych doświadczone podczas ciąży mają duże konsekwencje dla zdrowia psychicznego dzieci

Nowojorskie badanie rzuca nowe światło na to, jak stres podczas ciąży może wpływać na zdrowie psychiczne rozwijającego się płodu i jak zmiany klimatyczne odbijają się na dzieciach. Sprawdzono to na grupie najmłodszych wyeksponowanych na huragan Sandy.
.get_the_title().

Nad wpływem stresu na zdrowie kobiet w ciąży i ich rozwijających się w brzuchu dzieci, pochyla się wielu badaczy. Wśród nich znalazł się Yoko Nomura, profesor psychologii w Queens College, która wraz ze swoim zespołem rozpoczęła badania ponad 10 lat temu. W ich trakcie, w październiku 2012 roku w Nowy Jork uderzył huragan trzeciej kategorii – Sandy. Naukowcy postanowili wykorzystać to wydarzenie, żeby sprawdzić, jak tak dramatyczne doświadczenie wpłynęło, na dzieci, które akurat były jeszcze w brzuchach swoich mam.

Huragan odciął tysiącom nowojorczyków dostępu do prądu na kilka dni. Niektórzy stracili swoje domy, a uczelnia, w której wykłada profesor, udostępniła salę gimnastyczną, by mieszkańcy mogli się w niej schronić. Właśnie wtedy Nomura zrozumiała, że doświadczenie takiego kataklizmu jest bardziej stresujące, niż się spodziewała.

’Prowadzę badania na ludziach, więc nie mogę manipulować stresorem, a Sandy dała niezrównaną okazję do przeprowadzenia badań nad stresem psychospołecznym’ – wyjaśniła Yoko Nomura w rozmowie z HuffPost.

Profesor postawiła hipotezę, że narażenie dzieci na hormony stresu matki – mimo że łożysko przekształca kortyzol w nieaktywną formę, kortyzon – będzie miało wpływ na mózgi dzieci. Wyniki mogła porównać z zebranymi wcześniej danymi na temat reakcji dzieci na stres (w warunkach mniej katastroficznych).

Różnica była ogromna. To było dosłownie ponad 20-krotność różnicy w lęku i agresji – skomentowała badaczka. Wyniki potwierdziły opinie klinicystów. Do badania włączono 163 dzieci w wieku przedszkolnym, z których 66 w czasie huraganu było w macicy, a 97 już się urodziło.

Odsetek jakichkolwiek zaburzeń psychicznych (m.in. zaburzenia lękowe, ADHD, dystymia) w grupie dzieci eksponowanych na huragan Sandy był znacznie wyższy (69,2 procent) niż w grupie kontrolnej (51 procent).

Psycholodzy uważają, że wyniki wskazują, że tak, jak huragan Sandy, pandemia Covid, tak i kolejne wydarzenia spowodowane zmianami klimatu nie pozostaną bez konsekwencji dla zdrowia psychicznego najmłodszych, którzy są w o tyle trudniejszej sytuacji jako nowe pokolenie, że kryzys klimatyczny, który zastali na świecie jest już właściwie nieodwracalny.

Tekst: AC
Zdjęcie: Sergiu Vălenaș/Unsplash

ZDROWIE