Skutki zmian klimatycznych doświadczone podczas ciąży mają duże konsekwencje dla zdrowia psychicznego dzieci
Nad wpływem stresu na zdrowie kobiet w ciąży i ich rozwijających się w brzuchu dzieci, pochyla się wielu badaczy. Wśród nich znalazł się Yoko Nomura, profesor psychologii w Queens College, która wraz ze swoim zespołem rozpoczęła badania ponad 10 lat temu. W ich trakcie, w październiku 2012 roku w Nowy Jork uderzył huragan trzeciej kategorii – Sandy. Naukowcy postanowili wykorzystać to wydarzenie, żeby sprawdzić, jak tak dramatyczne doświadczenie wpłynęło, na dzieci, które akurat były jeszcze w brzuchach swoich mam.
Huragan odciął tysiącom nowojorczyków dostępu do prądu na kilka dni. Niektórzy stracili swoje domy, a uczelnia, w której wykłada profesor, udostępniła salę gimnastyczną, by mieszkańcy mogli się w niej schronić. Właśnie wtedy Nomura zrozumiała, że doświadczenie takiego kataklizmu jest bardziej stresujące, niż się spodziewała.
’Prowadzę badania na ludziach, więc nie mogę manipulować stresorem, a Sandy dała niezrównaną okazję do przeprowadzenia badań nad stresem psychospołecznym’ – wyjaśniła Yoko Nomura w rozmowie z HuffPost.
Profesor postawiła hipotezę, że narażenie dzieci na hormony stresu matki – mimo że łożysko przekształca kortyzol w nieaktywną formę, kortyzon – będzie miało wpływ na mózgi dzieci. Wyniki mogła porównać z zebranymi wcześniej danymi na temat reakcji dzieci na stres (w warunkach mniej katastroficznych).
Różnica była ogromna. To było dosłownie ponad 20-krotność różnicy w lęku i agresji – skomentowała badaczka. Wyniki potwierdziły opinie klinicystów. Do badania włączono 163 dzieci w wieku przedszkolnym, z których 66 w czasie huraganu było w macicy, a 97 już się urodziło.
Odsetek jakichkolwiek zaburzeń psychicznych (m.in. zaburzenia lękowe, ADHD, dystymia) w grupie dzieci eksponowanych na huragan Sandy był znacznie wyższy (69,2 procent) niż w grupie kontrolnej (51 procent).
Psycholodzy uważają, że wyniki wskazują, że tak, jak huragan Sandy, pandemia Covid, tak i kolejne wydarzenia spowodowane zmianami klimatu nie pozostaną bez konsekwencji dla zdrowia psychicznego najmłodszych, którzy są w o tyle trudniejszej sytuacji jako nowe pokolenie, że kryzys klimatyczny, który zastali na świecie jest już właściwie nieodwracalny.
Tekst: AC
Zdjęcie: Sergiu Vălenaș/Unsplash