Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dania zmienia zalecenia żywieniowe, by uwzględniały stan planety. Sugerowane spożycie mięsa zostało zmniejszone

Hodowla zwierząt jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do zmian klimatu, a spożycie czerwonego mięsa i produktów mlecznych powoduje znaczne poziomy emisji CO2. Rząd Danii w trosce o środowisko zmienił swoje wytyczne żywieniowe kładąc nacisk na żywność pochodzenia roślinnego.
.get_the_title().

Nowe duńskie zalecenia dietetyczne przekonują obywateli do ograniczania spożycia mięsa i włączania większej ilości produktów roślinnych do diety. Chodzi o to, aby pomóc im jeść zdrowiej, ale także w sposób przyjazny dla planety.

Nowe zalecenia żywieniowe Danii mają się przyczynić do zrealizowania rządowego planu zmniejszenia śladu klimatycznego kraju o 70 proc. do 2030 roku.

Spożywanie większej ilości roślin strączkowych, takich jak fasola i soczewica zamiast ryb i innych produktów zwierzęcych, znacznie zmniejszy produkcję CO2 przeciętnego człowieka.

źródło: istock

To pierwszy raz, kiedy wytyczne żywieniowe są bezpośrednio związane z emisjami.

Oficjalne wytyczne żywieniowe od dziesięcioleci dają dobre rady, jak zdrowo się odżywiać – powiedział duński Minister Żywności, Rolnictwa i Rybołówstwa Rasmus Prehn. – Teraz ważne jest, aby zrobić kolejny krok i pomóc Duńczykom w jedzeniu w sposób bardziej przyjazny dla klimatu. Nie ma nakazu, ale jest prosty przewodnik. W dodatku to, co jest dobre dla środowiska, zwykle jest też zdrowe dla nas. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wytyczne żywieniowe uwzględniały stan naszej planety.

źródło: unsplash

W nowych zaleceniach zwrócono szczególną uwagę na konsumpcję mięsa. Jego sugerowane spożycie zostało zmniejszone z 500 g do 350 g tygodniowo, przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia roślin strączkowych do co najmniej 100 g dziennie.

Wytyczne zalecają także jadanie zróżnicowanych i niezbyt dużych posiłków bogatych w owoce i warzywa, włączenie produktów pełnoziarnistych i olei roślinnych do codziennego jadłospisu, a także picie większej ilości wody.

źródło: unsplash

6 na 10 obywateli Danii twierdzi, że chce jeść w sposób bardziej zrównoważony. Jednak póki co typowa dieta w tym kraju wciąż obejmuje dużo czerwonego mięsa i produktów mlecznych, a średnie spożycie roślin strączkowych jest bliskie zeru. Co więcej, dieta przeciętnego Duńczyka przyczynia się do emisji nieco ponad 8 kg CO2 dziennie.

Przedstawiciele duńskiego uniwersytetu Danmarks Tekniske Universitet przekonują, że ​​ograniczenie mięsa na rzecz przyjaznej dla klimatu żywności pochodzenia roślinnego mogłoby zmniejszyć tę liczbę nawet o 35 proc.

Dania nie jest jedynym krajem, który promuje żywność pochodzenia roślinnego ze względów zdrowotnych i środowiskowych. W 2019 roku kanadyjski rząd zaktualizował swoją piramidę żywienia, kładąc nacisk na białko roślinne jako część zdrowej diety i zmniejszając ilość nabiału (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Tekst: Marta Mankiewicz

Zmiany Klimatu