Greenpeace Polska przygotował wideoporadnik o skutecznym przeciwdziałaniu zmianom klimatu
W zalewie przygnębiających informacji o kolejnych następstwach zmian klimatu (wystarczy lektura raportu IPCC, o którym więcej pisaliśmy tutaj) u wielu spośród chcących coś zmienić osób z pewnością występuje poczucie bezradności. Wynika ono głównie z przekonania, że nawet jeśli sami postaramy się być eko i dbać o środowisko, to nieodpowiedzialność innych (od globalnych koncernów i polityków po – wciąż chyba jeszcze – miliardy ludzi) sprawi, że i tak nic to nie da. Jeśli zmagacie się z takimi wątpliwościami, nowe wideo Greenpeace Polska pt. „Jak SKUTECZNIE działać dla klimatu?” jest właśnie dla was.
Kluczowym aspektem poruszanym w materiale jest kwestia konieczności łączenia działań indywidualnych ze zbiorowymi. Bardzo często ludziom wydaje się, że są to przeciwstawne bieguny.
Tymczasem właśnie w scalaniu codziennej samodyscypliny (np. odchodzenie od jedzenia mięsa, rezygnacja z plastiku, segregacja śmieci, ekologiczne środki transportu) z aktywnością ukierunkowaną na zewnątrz tkwi jedyna nadzieja na większą, systemową zmianę.
Potrzebne jest tu bowiem wywarcie presji na rządzących, by regulacje społeczne i ekonomiczne były rozpisane w sposób, który zachęca do bycia ekologicznym, a utrudnia zatruwanie środowiska. Według badania opinii publicznej z 2019 roku w Polsce jedynie ok. 12 proc. społeczeństwa odczuwa potrzebę zaangażowania się kosztem którejś z dotychczasowych wygód w działanie proekologiczne.
W filmie pojawia się też jednak inna, tym razem budująca statystyka.
Według badań wystarczy zaangażowanie ok. 3,5 proc. populacji w daną, dotyczącą dużej grupy obywateli sprawę, by zmiana społeczna i polityczna była nie do zatrzymania.
Inne wątki pojawiające się w wideo to między innymi zagadnienie obywatelskiego nieposłuszeństwa, fenomenu węgla w Polsce (niedawno pisaliśmy o tym, że nasz kraj importuje go z każdego kontynentu poza Antarktydą) czy różne ciekawe statystyki ilustrujące bieżący rozkład funduszy na walkę ze zmianami klimatu.
Przyglądając się temu, jaki boom nastąpił w Polsce w ostatnich latach na fotowoltaikę czy pompy ciepła, można mieć nadzieję, że kropla stopniowo wydrąży skałę.
Każdy z nas może mieć swój drobny wkład w kolejne zmiany, do czego serdecznie zachęcamy!
Tekst: WM