Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nosorożec czarny był skrajnie zagrożony. Liczba przedstawicieli tego gatunku rośnie!

Populacja tych nosorożców rośnie w tempie 2,5 proc. rocznie. To bardzo dobra wiadomość!
.get_the_title().

Ostatnio donosiliśmy wam o tym, że rośnie liczba goryli górskich, które dotychczas były skrajnie zagrożone. Zabiegi mające na celu zwiększenie ich populacji przyniosły efekt, a gatunek powoli się regeneruje. Dziś mamy dla was kolejną dobrą informację – tym razem związaną z nosorożcem czarnym. To jeden z pięciu gatunków nosorożców występujących obecnie na świecie i jeden z dwóch – obok nosorożca białego – żyjących w Afryce. Co ciekawe, nosorożec biały i czarny, wbrew swym nazwom, nie różnią się kolorem – oba są ciemnoszare. W pierwszej połowie XX wieku był najliczniejszym gatunkiem tego zwierzęcia – wówczas żyło ich nawet 850 tys. Niestety za sprawą kłusownictwa – w dużej mierze związanego z nieznajdującą potwierdzenia w nauce wiarą w lecznicze właściwości rogu nosorożca – i niszczenia siedlisk ich liczba spadła w latach 60. nawet do 70 tys., a w ciągu następnych 20 lat – do ok. 15-10 tys. W 1990 na świecie było już tylko 2,5 tys. nosorożców czarnych. Około 1995 roku, gdy żyło już tylko 2410 przedstawicieli tego gatunku, zajęto się odbudową jego populacji. Powoli przynosi to pożądany skutek.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody informuje, że w ciągu 6 lat – od 2012 do 2018 roku – populacja tych nosorożców rosła w tempie 2,5 proc. rocznie.

Tym samym liczba żyjących na wolności zwierząt zwiększyła się z 4845 do 5630 osobników.

źródło: save the rhino international

Ciągły powolny wzrost populacji to świadectwo ogromnych wysiłków poczynionych w tych [afrykańskich] krajach i mocnym przypomnieniem o wadze działań ochronnych. Nie ma jednak miejsca na samozadowolenie, ponieważ kłusownictwo i nielegalny handel wciąż stanowią poważne zagrożenie. Konieczne jest kontynuowanie obecnych środków przeciwdziałających kłusownictwu i intensywne, a także proaktywne zarządzanie populacją, przy wsparciu podmiotów krajowych i międzynarodowych – mówi Grethel Aguilar pełniąca obowiązki dyrektora generalnego Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Spośród wszystkich gatunków nosorożców, jedynie nosorożec biały jest uznawany za gatunek, który nie jest zagrożony wyginięciem – dotyczy to konkretnie nosorożca białego południowego.

Poza tym na świecie żyje obecnie około 3 tys. nosorożców indyjskich, około 50 nosorożców jawajskich i około 80 nosorożców sumatrzańskich, o których szerzej pisaliśmy tutaj.

Zdjęcie główne: Wikimedia Commons
Tekst: NS

Zmiany Klimatu