Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Resort klimatu chce wprowadzić karę do 25 lat więzienia za przestępstwo środowiskowe

Resort klimatu zamierza poważnie wziąć się za przestępstwa przeciwko środowisku. Chodzi w szczególności o wyrzucanie czy też składowanie śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych, czyli między innymi w lasach.
.get_the_title().

Projekt ustawy przewiduje zwiększenie kar. – W najbliższych tygodniach opublikujemy projekt zaostrzający odpowiedzialność karną i wykroczeniową za działania przeciwko środowisku. Czas skończyć z pokutującym mitem, że to mniej istotna przestępczość, za którą grożą niewysokie kary – mówił w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Zaśmiecający grunty polne i przestrzeń publiczną będą musieli liczyć się z grzywną w wysokości o 300 do nawet 5 tys. złotych (dotychczas maksymalna kara wynosiła 500 zł).

Pozostawianie odpadów w niebezpiecznych czy nieprzeznaczonych do tego miejscach to z kolei od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności. Natomiast kara za najpoważniejsze przestępstwa środowiskowe będzie mogła wynieść aż 25 lat pozbawienia wolności. Dziś jest to maksymalnie 12 lat, przy czym zwykle kończy się na wyroku w zawieszeniu. Chodzi tu o przypadki, kiedy wyrzucone śmieci są niebezpieczne dla życia lub zdrowia oraz o nielegalne transgraniczne przemieszczanie odpadów.

źródło: ladysmith chronicle

„Podwyższanie kar za zaśmiecanie przestrzeni publicznej i gruntów polnych, będzie miało efekt prewencyjny i zmniejszy skalę zjawiska niewłaściwego postępowania z odpadami. Natomiast dodana sankcja w postaci administracyjnej kary pieniężnej za naruszenia dot. gospodarowania odpadami przez podmioty do tego nieuprawnione pozwoli na skuteczniejsze działania Inspekcji Ochrony Środowiska w obszarze zwalczania nielegalnych działań w gospodarce odpadami i będzie miało wymiar dyscyplinujący dla podmiotów działających w tej branży” – czytamy w uzasadnieniu projektu. Niedawno pisaliśmy o kampanii, której celem jest uznanie ekobójstwa, czyli zbrodni przeciwko naturze, za przestępstwo rozpatrywane na poziomie narodowym. Wygląda więc na to, że kwestie środowiska stają się nam coraz bliższe.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu