Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sprawdzono, który kraj europejski ma najbardziej świadomych ekologicznie konsumentów

Badania pokazują, że jesteśmy coraz bardziej świadomymi klientami, którzy zwracają uwagę, by ich wybory były zrównoważone.
.get_the_title().

Bez wątpienia nasze nawyki się zmieniają. Ankiety i kontrole potwierdzają, że współcześni konsumenci są otwarci na zmiany i chętnie modyfikują swoje przyzwyczajenia. To dobre wiadomości, biorąc pod uwagę, jak przemysł tekstylny dokłada się do światowych emisji i zanieczyszczeń, a 1/3 światowej żywności gnije na wysypiskach. Zdaje się, że przerażające dane na temat tego, jak niszczymy planetę, zaczynają docierać do ludzi.

Żeby jeszcze dokładniej sprawdzić, co właściwie dla Europejczyków oznaczają zrównoważone zakupy, utworzono nowy ranking, w którym sprawdzono 30 z 46 krajów w Europie.

Kiedyś zrównoważone zakupy uważane były za opcję dla hipsterów, a teraz są opłacalnym i przyjaznym dla środowiska sposobem robienia zakupów dla osób w każdym wieku i o różnych dochodach – czytamy w raporcie internetowej platformy Savoo.

Badacze uszeregowali kraje na podstawie różnych wskaźników: recyklingu, śladu konsumpcyjnego (ilości gruntów potrzebnych do wyprodukowania materiałów zużywanych przez dany kraj oraz gruntów potrzebnych do ich późniejszej absorpcji), liczbę pchlich targów, antykwariatów i miejsc, które wspierają drugi obieg, a także ilość odpadów tekstylnych i odpadów z gospodarstw domowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Na koniec eksperci przyjrzeli się rankingowi Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) każdego kraju, punktacji opracowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która analizuje krajowe osiągnięcia w zakresie celów rozwojowych, takich jak działania na rzecz klimatu i promocja energii odnawialnej.

Mieszkańcy, którego europejskiego kraju okazali najbardziej eco-friendly konsumentami? Raczej nikogo nie zdziwi, że pierwsze miejsce zajęła Finlandia. Wynika to w dużej mierze z najlepszych wyników SDG wśród 193 państw członkowskich ONZ. Skandynawski kraj zmniejszył konsumpcję ponad pięciokrotnie w latach 2010-2020. Najgorzej wypadła natomiast Malta, która ma najniższy wynik SDG ze wszystkich krajów na liście i zwiększyła konsumpcję o 10,5 procent w latach 2010-2020.

Wielka Brytania ma najwięcej pchlich targów – to aż 1300 takich miejsc, z których korzysta 68 milionów ludzi.

Czego jeszcze dowiadujemy się z rankingu? W ciągu 10 lat Włochy na tle innych krajów najbardziej zmniejszyły konsumpcję – o 26,03 procent. Na dalszych miejscach uplasowały się Szwecja (21,99 proc.) i Grecja (20,75 proc.). Jednocześnie wspomniane Włochy mają najwyższy wskaźnik produkcji tekstyliów na mieszkańca, co daje łącznie ponad 200 000 ton rocznie.

Oczekiwano, że ogólny ślad konsumpcyjny UE zmniejszy się o 4 proc. w latach 2010-2020. Do 2016 roku zauważalna była tendencja spadkowa (- 14 procent). W latach 2016-2020 nastąpił wzrost o + 11 procent.

Niemcy zajęły pierwsze miejsce w recyklingu komunalnym, a tylko osiem krajów UE ma wskaźnik recyklingu powyżej 50 procent. Kraje takie jak Cypr i Rumunia mają te wskaźniki poniżej 20 procent, a na Malcie gmina przetwarza tylko 11 procent odpadów. Słowenia produkuje rocznie około 34 kg śmieci z gospodarstw domowych na mieszkańca, co jest najniższym wynikiem wśród krajów europejskich. Austria pozostaje w tyle, produkując około 39 kg na mieszkańca rocznie, a w Grecji odpady na mieszkańca to aż 142 kg.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że dane pokazują, że Europejczycy mają ogromny problem z wyrzucaniem – i jedzenia, i ubrań. Przeciętny konsument wyrzuca 60 procent nowych ciuchów w tym samym roku, w którym je kupił. Każdego roku na śmietniku ląduje również około miliarda ton żywności.

Tekst: AC
Zdjęcie: Markus Spiske/Unsplash

Zmiany Klimatu