Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wylesienie Brazylii znacząco spadło już podczas pierwszego miesiąca rządów Luli

W styczniu ścięto tam aż o 61 proc. mniej drzew niż rok wcześniej o tej samej porze.
.get_the_title().

Lata rządów Jaira Bolsonaro przyzwyczaiły nas do tego, że wiadomości płynące z Brazylii nie są za wesołe. Szczególnie jeśli chodzi o Amazonię – to właśnie za czasów jego prezydentury doszło do największej w historii deforestacji tego lasu deszczowego. Poziom wylesienia wzrósł wówczas o gigantyczne 70 proc.

Nowy prezydent, Ignacio Lula da Silva, który stanowisko objął w styczniu, obiecał, że naprawi to, co zostało zniszczone za czasów Bolsonaro – wśród jego postulatów znajdowało się przede wszystkim zatrzymanie skandalicznej wycinki Puszczy Amazońskiej i znaczące zmniejszenie jej skali.

Natychmiast pojawiły się informacje, że Lula tworzy nową jednostkę policji, by zwalczać w Brazylii przestępstwa przeciwko środowisku (szerzej pisaliśmy o tym tutaj). I okazuje się, że jego działania faktycznie przynoszą pożądany skutek – wylesienie Brazylii znacząco spadło już podczas pierwszego miesiąca rządów Luli. Z danych satelitarnych zgromadzonych przez rządową agencję Inpe wynika, że w styczniu tego roku wylesione zostało 167 km2 Amazonii, podczas gdy o tej samej porze rok wcześniej było to 430 km2 – to aż 61-proc. spadek w stosunku do stycznia 2022, który był najgorszym od 8 lat styczniem pod względem ilości ściętych w Brazylii drzew.

Styczniowy wynik był również poniżej historycznej średniej dla tego miesiąca, która wynosi 196 km2. Ale warto powściągnąć entuzjazm. – Tak znaczący spadek w styczniu jest pozytywny – komentuje Daniel Silva, specjalista ds. ochrony przyrody w brazylijskim oddziale WWF. – Jednak jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o odwróceniu trendu, ponieważ część tego spadku może być związana z większym zachmurzeniem.

Ekspert zwraca również uwagę na to, że wycinka przyspiesza podczas pory suchej, która zaczyna się dopiero w okolicach czerwca.

Obiecujący początek roku może więc nie wystarczyć, by Lula osiągnął swe cele w zakresie ochrony przyrody – należy pamiętać także o tym, że Bolsonaro ograniczył fundusze i zmniejszył personel w kluczowych agencjach zajmujących się tym zagadnieniem.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Getty Images

Zmiany Klimatu