Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Naukowcy stworzyli superenzym, który sześć razy szybciej rozkłada plastik

To bardzo obiecujący sposób na walkę z zanieczyszczającym środowisko plastikiem.
.get_the_title().

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences” ujawniło, że niedawno opracowany w laboratorium superenzym może rozkładać plastik sześć razy szybciej niż poprzedni enzym odpowiedzialny za ten sam proces. Najnowsze odkrycie, za którym stoi zespół naukowców z Centrum Innowacji z Uniwersytetu w Portsmouth w Wielkiej Brytanii, pomoże zwiększyć wysiłki na rzecz recyklingu i szybciej pozbyć się jednorazowych tworzyw sztucznych trafiających na wysypiska śmieci i do zbiorników wodnych.

źródło: unsplash

Już w 2018 roku ten sam zespół badaczy zdołał przyspieszyć o 20 proc. wydajność PETazy – enzymu, który odpowiadał za rozkładanie plastiku.

Po dwóch latach proces udało się przyspieszyć sześciokrotnie.

źródło: unsplash

Sama PETaza została odkryta na japońskim wysypisku śmieci w 2016 roku u bakterii Ideonella sakaiensis. Naukowcy zamiast ponownie ulepszać jej działanie, skupili się najpierw na dokładnym poznaniu struktury enzymu, a następnie zdecydowali się na dodanie nowego składnika i otrzymali tak zwany koktajl enzymów. Pobrany z tego samego wysypiska śmieci enzym MHETaza, w połączeniu z PETazą dał superenzym o sześciokrotnie szybszym działaniu.

Kiedy połączyliśmy enzymy, nieoczekiwanie nastąpił szybki wzrost ich aktywności – powiedział John McGeehan, profesor z Uniwersytetu w Portsmouth.

źródło: unsplash

To droga ku próbom wytwarzania szybszych enzymów, które będą bardziej przydatne w przemyśle. Ale dla nas to również dowód, że obserwowanie natury to też nauka, którą następnie możemy przenieść do laboratorium – dodał McGeehan. Nowe odkrycia otwierają możliwości inwestowania w recykling tworzyw sztucznych w ciągu najbliższych kilku lat.

Ponadto naukowcy zasugerowali, że połączenie superenzymu z istniejącymi enzymami rozkładającymi bawełnę może pomóc również w recyklingu różnych rodzajów tkanin.

Tekst: Marta Mankiewicz

Zmiany Klimatu