Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Chinach powstało ‘sztuczne słońce’. Nowe źródło energii

Chińskie ‘sztuczne słońce’ przez 20 minut grzało w temperaturze 70 milionów stopni Celsjusza – to prawie pięć razy więcej niż temperatura prawdziwego Słońca. W 2040 roku może to być nowe źródło czystej energii.
.get_the_title().

Zaprojektowany i opracowany przez Chińczyków Experimential Advanced Superconducting Tokamak (EAST) jest używany od 2006 roku do przeprowadzania eksperymentów związanych z fuzją. EAST znajduje się w Hefei, we wschodnich Chinach, lecz zespół badaczy pracujących przy projekcie składa się z ponad 10 tys. osób z całego świata.

Maszyna ma wykorzystywać moc syntezy jądrowej, co przybliży ludzkość do stworzenia ‘nieograniczonej i czystej energii’ poprzez naśladowanie reakcji, które naturalnie zachodzą na Słońcu.

Jako paliwo dla reaktora wykorzystuje się wodór i gazy deuterowe. Działanie maszyny opiera się na wrzeniu izotopów wodoru do momentu zmiany ich w plazmę z użyciem ekstremalnie wysokich temperatur. To właśnie połączenie się izotopów w plazmę uwalnia energię. Ostatnie testy polegały na tym, aby pomocniczy system grzewczy maszyny był zarówno bardziej gorący, jak i trwały. Projekt kosztował już Chiny około 6 mld juanów (ok. 944 mln dolarów).

Niedawno nastąpił przełom – ‘sztuczne słońce’ osiągnęło temperaturę 70 mln stopni Celsjusza przez 1056 sekund, czyli 17 minut i 36 sekund.

Temperaturę 120 mln stopni udało się w ‘sztucznym słońcu’ utrzymać przez 101 sekund – zrobiono to już w maju zeszłego roku. Osiągnięcie temperatury powyżej 100 mln stopni oraz stabilne działanie maszyny przez dłuższy czas były głównymi wyzwaniami zespołu badawczego. Warto zaznaczyć tutaj, że temperatura w jądrze prawdziwego Słońca to ‘zaledwie’ 15 mln stopni.

Wnętrze maszyny EAST. Zdjęcie: AFP

Niedawna operacja kładzie solidne naukowe i eksperymentalne podstawy pod uruchomienie reaktora termojądrowego – powiedział Gong Xianzu, badacz z Chińskiej Akademii Nauk. Natomiast Song Yuntao, zastępca dyrektora Instytutu Fizyki Plazmy w Instytucie Nauk Fizycznych Hefei, ma nadzieję na generowanie energii do 2040 roku. – Za pięć lat zaczniemy budować nasz reaktor termojądrowy, który będzie wymagał kolejnych 10 lat budowy. Następnie zbudujemy generator prądu i zaczniemy wytwarzać energię od około 2040 roku – powiedział Song. Energia generowana byłaby na ‘wielką skalę’ i całkowicie neutralna klimatycznie.

Zdjęcie główne: ASIPP
Tekst: MK

FUTOPIA